Jest uznawany za jeden z siedmiu cudów Polski. Poznaj Kanał Elbląski

Jest uznawany za jeden z siedmiu cudów Polski. Poznaj Kanał Elbląski
fot. Narodowy Instytut Dziedzictwa / TV NID / YouTube
Aleksandra Klonowska-Szałek

Skracał pięciokrotnie drogę do Gdańska z Iławy i Ostródy. Nazwany jednym z siedmiu cudów Polski. Wybudowany w kiepskim momencie, akurat kiedy rozwinął się transport kolejowy i żegluga przestała być priorytetem. Doceniony dopiero w XX wieku, gdy z systemu pochylni zaczęli korzystać turyści.

Wielki budowniczy Kanału Elbląskiego, Georg Jacob Steenke, lubił zadania niemożliwe, więc gdy poproszono go o zaprojektowanie połączenia jezior Pojezierza Iławskiego przez jezioro Druzno z Elblągiem i Zalewem Wiślanym, Steenke solidnie się przygotował. Pojechał nawet do USA, gdzie przyglądał się kanałowi Morrisa z 23 pochylniami. Tam zdobył inspirację, ale Kanał Elbląski zrobił po swojemu. Zaprojektował pięć pochylni, które miały zniwelować 100-metrową różnicę poziomów między akwenami. Statki pokonują wzniesienia na specjalnych wózkach, napędzanych wyłącznie siłą wody przez ogromne koła wodne. Kanał oficjalnie otwarto 31 sierpnia 1860 roku i od tamtej chwili system pochylni działa dokładnie tak samo jak 150 lat temu, ekologicznie, bez użycia prądu. To jedyny taki kanał na świecie, do tej pory uznawany za osiągnięcie hydrotechniki. Aktualnie Kanał Elbląski jest w trakcie procedury wpisywania go na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Kanał Elbląski działa tylko dzięki energii wody | fot. DepositphotosKanał Elbląski działa tylko dzięki energii wody | fot. Depositphotos

Historic canal near Elblag. Jelenie ramp.Kanał Elbląski to jedyna taka konstrukcja na świecie | fot Depositphotos

Szlak Kanału Elbląskiego to 150 kilometrów od Ostródy do Elbląga, prowadzące przez teren Żuław Wiślanych i Pojezierza Iławskiego. Podróż niektórym wydaje się wyjątkowo nudna, innych zachwyca różnorodnością przyrodniczą i całą procedurą wpływania statku na specjalne wózki, a potem wrażeniem wpływania pod górę wśród zielonych łąk. Największą popularnością cieszą się wycieczki statkami, ale trasę można też pokonać indywidualnie, czarterując łódź lub barkę. Przepłynięcie całej zajmie pięć i pół godziny w tempie bardzo nieśpiesznym, dlatego warto skorzystać z krótszych wycieczek.

Kana Elbląski czynny jest od 1 maja do 16 października od 9.00 do 18.00

  • Żegluga Ostródzko-Elbląska | ul. Mickiewicza 9A, 14-100 Ostróda tel. 89 670 92 17, 89 670 92 27
  • Muzeum Kanału Elbląskiego w Buczyńcu | Pochylnia Buczyniec 1A, 14-400 Buczyniec tel. 89 670 92 28

 

Tekst pochodzi z przewodnika Odetchnij od miasta. Warmia i Mazury

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap
27,93 zł
39,90 zł

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Jest uznawany za jeden z siedmiu cudów Polski. Poznaj Kanał Elbląski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.