Wybierasz się na Dolny Śląsk i lubisz przyrodę? Koniecznie zobacz te miejsca

Wybierasz się na Dolny Śląsk i lubisz przyrodę? Koniecznie zobacz te miejsca
fot. Lukasz Szmigiel / Unsplash
Wtorek, 14:01
Sylwia Kawalerowicz

Dolny Śląsk to kraina wspaniałych zabytków ale również dziewiczej przyrody. Jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem w ten różnorodny i zaskakujący region Polski i lubisz dziką naturę, mamy dla ciebie kilka propozycji.

Park Narodowy Gór Stołowych

To największa przyrodnicza atrakcja ziemi kłodzkiej, unikatowa w skali kraju – wypiętrzone ponad 30 milionów lat temu góry płytowe. Ich specyficzna budowa (są z piaskowców) sprawia, że ulegają erozji w nietypowy sposób, tworząc fanta- styczne skalne rzeźby, labirynty i wieżyce. W Polsce znajduje się ich wschodnia i zachodnia część, centralna zaś należy do Czech. Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), na który można wejść po... schodach. Prowadzi tu wygodny szlak z 665 kamiennymi stopniami. Na szczy- cie znajduje się schronisko, tam też zaczyna się najbardziej znana trasa wiodąca pomiędzy ciekawymi formami skalnymi przypominającymi różne przedmioty i zwierzęta. Drugim najpopularniejszym miejscem turystycznym Gór Stołowych są Błędne Skały – bajkowy kamienny labirynt, który oczarował nawet holly- woodzkich scenarzystów – to tutaj kręcono niektóre sceny Opowieści z Narnii. Chociaż szlaki na Szczeliniec i Błędne Skały są najbardziej popularne i rzeczy- wiście mogą zrobić wielkie wrażenie, warto pamiętać o kilku mniej znanych, nie tak tłocznych, ale również efektownych miejscach w tej okolicy.

Skalne Grzyby

Wyglądają jak przeskalowane borowiki, przy których poczujemy się jak Alicja w Krainie Czarów po łyknięciu pomniejszającego eliksiru. Skalne Grzyby i inne efektowne formacje skalne leżą na terenie rozciągającym się między Batorowem a Radkowskimi Skałami. Miejsce jest przepiękne – wspomniane Grzyby (jak zresztą na grzyby przystało) „rosną” w gęstym dzikim lesie, niektóre (porośnięte paprociami i mchem) przypominają dekoracje do kolejnej części przygód Indiany Jonesa.

fot. Poconaco / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 PLfot. Poconaco / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 PL

Radkowskie Skały

Położone są na południe od Radkowa, w południowo-wschodniej części Gór Stołowych. Skały wznoszą się tutaj niemal pionowymi ścianami, tworząc ciąg piaskowcowych baszt i filarów przypominających mur skalny o wysokości dochodzącej do 100 metrów. Są równie efektowne, jak cała reszta

Gór Stołowych – ze szczytów rozciąga się wspaniały widok, za to ludzi jest tu znacznie mniej i podążamy bardziej dzikim szlakiem. Atrakcję stanowią też liczne poprowadzone tutaj trasy wspinaczkowe. Do skał dojedziemy błyskawicznie z parkingu przy tak zwanej Szosie Stu Zakrętów.

fot. Zp at Czech Wikipedia / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0fot. Zp at Czech Wikipedia / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Białe Skały

Okazałe białe skały piaskowcowe, wysokie na 20–30 metrów, ustawione jak armia baszt i wieżyc na przestrzeni kilometra to jedno z najbardziej lubianych miejsc wspinaczkowych w Górach Stołowych. Jasne zabarwienie zawdzięczają sporej zawartości kwarcu.

fot. Zp at Czech Wikipedia / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0fot. Zp at Czech Wikipedia / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Izerski Park Ciemnego Nieba

Żyjemy w czasach, w których trzeba chronić nie tylko rzadkie gatunki roślin i zwierząt, ale także... ciemność. Coraz większa ekspansja cywilizacji, która dociera w nawet najbardziej dzikie obszary, sprawia, że zanieczyszczenie światłem jest coraz dotkliwsze, a jego skala bywa porównywana do zanieczyszczenia gleby czy wód chemikaliami. Połowa mieszkańców Unii Europejskiej nie może zobaczyć ze swojego miejsca zamieszkania Drogi Mlecznej! Właśnie dlatego powstają takie miejsca jak to – transgraniczny, polsko-czeski Park Ciemnego Nieba.

Na izerskim niebie można naliczyć ponad 1800 gwiazd, a Drogę Mleczną widać aż po horyzont. Park, który powstał w  2009 roku, obejmuje jeden   z najciemniejszych obszarów naszego kraju – doliny rzek Izery i Jizerki wraz  z otaczającymi je grzbietami górskimi. Jest osłonięty szczytami od miejskich świateł, dzięki czemu nocą jest tu naprawdę ciemno. Park ma przede wszystkim umożliwić obserwowanie nocnego nieba i gwiazd. Zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej organizowane są różne astronomiczne atrakcje, wspólne oglądanie gwiazd przez teleskopy albo warsztaty fotografowania nocnego nieba. Jednak równie ważną funkcją tej inicjatywy jest edukacja dotycząca problemu, jakim jest coraz częstsze zanieczyszczanie przestrzeni sztucznym światłem.

Na terenie parku można znaleźć też model Układu Słonecznego w skali jeden do miliarda – na ścieżce edukacyjnej, prowadzącej ze Stacji Turystycznej Orle na Stóg Izerski, w odpowiednich odległościach ułożono głazy symbolizujące Słońce oraz osiem krążących wokół niego planet i pięć planet karłowatych. Ponad 11-kilometrowy spacer może dać niezłe pojęcie o kosmicznych odległościach.

Jeśli chcemy spokojnie poobserwować gwiaździste niebo, najlepiej zdecydować się na nocleg w jednym ze schronisk położonych w rejonie IPCN – Chatce Górzystów albo Stacji Turystycznej Orle – i nie zawracać sobie głowy kilkukilometrowym spacerem powrotnym po ciemku przez las.

fot. Tomasz Tomsonowskyy / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0fot. Tomasz Tomsonowskyy / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

***

Artykuł pochodzi z przewodnika "Odetchnij od miasta. Dolny Śląsk"

Województwo dolnośląskie to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Europie. Niezwykła jest jego historia, zapierająca dech w piersiach natura, ciekawa architektura, zróżnicowana i smakowita kuchnia.

W najnowszym przewodniku z bestsellerowej serii "Odetchnij od miasta" Sylwia Kawalerowicz rozmawia z mieszkańcami tego regionu, gospodarzami domów gościnnych, odkrywa jego kuchnię, poznaje lokalne targi, słucha miejscowych opowieści i poznaje niesamowite miejsca. Książka podzielona została na trzy części. Oprócz propozycji noclegowych można znaleźć w niej polecane miejsca z regionalną kuchnią. Ci, którzy lubią aktywny odpoczynek, znajdą w rozdziale "Co przeżyć" garść pomysłów na kulturalne spędzenie czasu lub propozycje relaksu na łonie natury, nie tylko na górskich ścieżkach.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemek Wysogląd SJ
34,92 zł
49,90 zł

Nie, to nie jest ilustrowana hagiografia ani biografia św. Ignacego Loyoli. To raczej próba osobistego spojrzenia na historię duchowego doświadczenia i głębokiej przemiany, jaką przeszedł pewien ambitny, młody szlachcic – Iñigo Lopez de Loyola.

Przeżyj...

Skomentuj artykuł

Wybierasz się na Dolny Śląsk i lubisz przyrodę? Koniecznie zobacz te miejsca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.