W Polsce też są wulkany. Oto najciekawsze z nich

W Polsce też są wulkany. Oto najciekawsze z nich
fot. Depositphotos
Sylwia Kawalerowicz

Wiele osób wciąż o tym nie wie, ale w Polsce, na Dolnym Śląsku, mamy wyjątkowo dużo... wulkanów. Co prawda, nie są czynne od przynajmniej kilku milionów lat, ale wciąż potrafią zrobić wrażenie!

I właśnie te pozostałości, pochodzące z aż trzech okresów aktywności wulkanicznej, oraz różnorodność skał i minerałów występujących w okolicy sprawiają, że region Gór Kaczawskich i Pogórza Kaczawskiego wyróżnia się spośród innych miejsc w Polsce. I to z tego powodu nazywany jest Krainą Wygasłych Wulkanów. Aby promować walory tego regionu i ułatwić turystyczną nawigację, powstał tutaj Geopark. Wyznaczono aż 136 miejsc pozwalających poznać różnorodne mechanizmy i zjawiska geologiczne, z czego 32 to punkty o szczególnych walorach edukacyjnych i turystycznych.

Centrum dowodzenia Geoparku stanowi Sudecka Zagroda Edukacyjna mieszcząca się w Dobkowie. To tutaj zdobędziemy wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą nam zrozumieć niezwykłość tej krainy. Zagroda jest interaktywnym i nowoczesnym centrum edukacyjnym: zwiedzając ekspozycję, poznacie geologiczną historię regionu, a nawet przeżyjecie trzęsienie ziemi! Na miejscu można też dostać mapkę okolicy z zaznaczonymi ważnymi punktami, organizowane są tu również rozmaite warsztaty. Macie także szansę otrzymać Paszport Odkrywcy – to książeczka, w której kolekcjonuje się pieczątki i naklejki zdobywane w konkretnych miejscach – ważnych punktach Geoparku, ale też muzeach, restauracjach, pobliskich agroturystykach – czy dzięki udziałowi w kreatywnych warsztatach.

Sudecka Zagroda Edukacyjna, Dobków 66, 59-540 Świerzawa | tel. 75 617 14 68, www.sudeckazagroda.pl

DEON.PL POLECA

Najciekawsze punkty Geoparku to między innymi:

Ostrzyca

Jest najwyższym wzniesieniem Pogórza Kaczawskiego. Ma ono efektowny stożkowy kształt i znajduje się niedaleko wsi Proboszczów. Szczytowe partie Ostrzycy są zbudowane z bazaltu, a wzniesienie jest nekiem, czyli fragmentem dawnego komina wulkanicznego.

fot. Paweł Kuźniar / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0fot. Paweł Kuźniar / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Czartowska skała

Samotna bazaltowa skała wyrasta ze wzgórza w pobliżu wsi Pomocne i jest dawnym kominem wulkanicznym, który prowadził do nieistniejącego już stożka wulkanicznego. Naukowcy przypuszczają, że wulkan był czynny mniej więcej 25–30 milionów lat temu.

fot. SchiDD / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 plfot. SchiDD / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 pl

Małe Organy Myśliborskie

Jedno z najbardziej efektownych odsłonięć geologicznych w regionie. W dawnym wyrobisku kamieniołomu można zobaczyć pionowe kolumny tworzące ścianę o wysokości około 20 metrów.

fot. Camper4Life / YouTubefot. Camper4Life / YouTube

Kamieniołom melafirów Łomy

Nieczynny kamieniołom Łomy koło Lubiechowej na wzgórzu Chmieleń (424 m n.p.m.) należy do najbardziej znanych stanowisk mineralogicznych na Pogórzu Kaczawskim – regularnie przyjeżdżają tutaj poszukiwacze minerałów. Wśród skał można natrafić na agaty, ametysty czy kwarc mleczny.

fot. Geotonia / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0fot. Geotonia / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Mapkę wszystkich punktów wraz z opisami można znaleźć na stronie: www.gorykaczawskie.pl

***

Artykuł pochodzi z przewodnika "Odetchnij od miasta. Dolny Śląsk"

Województwo dolnośląskie to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Europie. Niezwykła jest jego historia, zapierająca dech w piersiach natura, ciekawa architektura, zróżnicowana i smakowita kuchnia.

W najnowszym przewodniku z bestsellerowej serii "Odetchnij od miasta" Sylwia Kawalerowicz rozmawia z mieszkańcami tego regionu, gospodarzami domów gościnnych, odkrywa jego kuchnię, poznaje lokalne targi, słucha miejscowych opowieści i poznaje niesamowite miejsca. Książka podzielona została na trzy części. Oprócz propozycji noclegowych można znaleźć w niej polecane miejsca z regionalną kuchnią. Ci, którzy lubią aktywny odpoczynek, znajdą w rozdziale "Co przeżyć" garść pomysłów na kulturalne spędzenie czasu lub propozycje relaksu na łonie natury, nie tylko na górskich ścieżkach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemek Wysogląd SJ

Nie, to nie jest ilustrowana hagiografia ani biografia św. Ignacego Loyoli. To raczej próba osobistego spojrzenia na historię duchowego doświadczenia i głębokiej przemiany, jaką przeszedł pewien ambitny, młody szlachcic – Iñigo Lopez de Loyola.

Przeżyj...

Skomentuj artykuł

W Polsce też są wulkany. Oto najciekawsze z nich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.