Nie masz pomysłu na majówkę? Odkryj 10 najpiękniejszych szlaków w polskich górach

Nie masz pomysłu na majówkę? Odkryj 10 najpiękniejszych szlaków w polskich górach
fot. by Joanna / Unsplash

Nieważne, czy chodzenie po górach masz we krwi, czy jesteś początkującym turystą. Dzięki temu rankingowi na pewno znajdziesz coś dla siebie. Zobacz 10 najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce.

Pod względem krajobrazowym Polska to jedno z najbardziej różnorodnych państw w Europie. Można w nim znaleźć niemal wszystkie środowiska, które występują w szerokościach geograficznych strefy umiarkowanej. Najciekawszą z polskich krain przyrodniczych są bez wątpienia góry. Choć pokrywają one stosunkowo mały obszar naszego kraju, stanowią niebywałą atrakcję turystyczną. Karpaty, Sudety, Góry Świętokrzyskie – każdy z tych obszarów cechuje inna rzeźba terenu, roślinność, mikroklimat i krajobraz. Od skalistych turni i stromych wąwozów, przez bukowe lasy i połoniny, aż po porastającą łagodne wzniesienia puszczę. W polskich górach na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Spośród wielu szlaków w polskich górach wybrałem 10 – według mnie – najpiękniejszych i najbardziej godnych polecenia. Ich przejście będzie na pewno wspaniałym doświadczeniem, a także okazją do regeneracji i wypoczynku. To prawdziwa esencja polskich gór.

1. Karpaty / Tatry / Czerwone Wierchy

fot. Depositphotosfot. Depositphotos

Czerwone Wierchy to jedno z najpiękniejszych pasm w Tatrach. Tworzą je porośnięte kosodrzewiną i trawą wybitne wzniesienia – od wschodu: Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.), Małołączniak (2096 m n.p.m.), Krzesanica (2122 m n.p.m.) i Ciemniak (2096 m n.p.m.). Ten ostatni jest najbardziej skalisty i stromy. Czerwone Wierchy porasta specyficzny gatunek situ, nazywany sitem skucina. Roślina ta jesienią przebarwia się na czerwony kolor, nadając górom wyjątkowego wyglądu. Choć Czerwone Wierchy warto przejść o każdej porze roku, jesień na ich szczytach jest bez wątpienia najpiękniejsza. W Czerwonych Wierchach znajduje się również największy w Polsce system jaskiń.

Kuźnice – Kondracka Przełęcz – Kondracka Kopa – Małołączniak – Krzesanica – Ciemniak – Kiry

Odległość: 15,3 km
Suma podejść: 1317 m
Czas: 8,5 h
Trudność: szlak raczej łatwy, choć kondycyjnie wymagający

 

2. Karpaty / Tatry / Szpiglasowy Wierch

fot. Jerzy Opioła / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0fot. Jerzy Opioła / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Szlak przez Szpiglasowy Wierch to świetna okazja do „zaprzyjaźnienia się” z wysokimi górami. Choć pod względem trudności daleko mu do Orlej Perci, daje on szansę do poczucia na własnej skórze, jak piękne i potężne są najwyższe partie polskich Tatr. Na szlaku przez Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.) znajdują się łańcuchy, które znacznie ułatwiają przejście najwyższego odcinka. Po drodze miniemy dwa, piękne miejsca – Dolinę Pięciu Stawów Polskich oraz Morskie Oko.

Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich – Szpiglasowa Przełęcz – Szpiglasowy Wierch – Szpiglasowy Wierch – Schronisko PTTK przy Morskim Oku – Palenica Białczańska

Odległość: 21,1 km
Suma podejść: 1534 m
Czas: 8,5 h
Trudność: szlak raczej trudny, wymagający dobrej kondycji i obycia z górami

3. Karpaty / Pieniny / Trzy Korony

View to Three Crowns Massif in Pieniny National Park, Slovakia /fot. Depositphotos

Jeden z najbardziej atrakcyjnych widokowo szlaków w Polsce. Wędrując z Krościenka, po przejściu kilkuset metrów znajdziemy krzyż z napisem: „Zanim pójdziesz dalej, podziękuj Bogu za to, że masz oczy”. Warto to zrobić, bo widoki z Trzech Koron (982 m n.p.m.) zapierają dech w piersi. Szczyt ten cechuje spora wybitność i strome zbocza, co znacznie potęguje wrażenie „zawieszenia w przestrzeni”. W Pieniach – dzięki występowaniu wapiennych gleb – możemy znaleźć wiele atrakcyjnych i różnorodnych środowisk. Najpiękniejsze z nich to rozlewiska górskich strumieni oraz koszone każdego lata (w celu zachowania przyrodniczych właściwości) łąki górskie, na których znajdziemy między innymi wiele gatunków storczyków.

Krościenko – Przełęcz Szopka – Pod Trzema Koronami – Trzy Korony – Pod Trzema Koronami – Przełęcz Szopka – Schronisko PTTK Trzy Korony – Sromowce Niżne

Odległość: 8,6 km
Suma podejść: 607 m
Czas: 3,5 h
Trudność: szlak łatwy

4. Karpaty / Beskid Żywiecki / Babia Góra

fot. Cezary Kukowka / Unsplashfot. Cezary Kukowka / Unsplash

Babia Góra (1725 m n.p.m.) nie bez powodu nazywana jest Królową Beskidów. Jej wybitny masyw góruje nad Beskidem Żywieckim i jest widoczny niemal z każdego szczytu od Śląska aż po Sądecczyznę. W przeszłości w babiogórskim masywie szukano soli i cennych kruszców, a ślady górniczej działalności widoczne są w nim do dzisiaj. Wędrówka na Babią Górę to niezwykłe doświadczenie, które można polecić nawet amatorom górskich wędrówek. Należy jednak pamiętać, że szczyt ten może być niebezpieczny – pogoda na Babiej lubi bardzo szybko się zmieniać. Znane są przypadki porażeń piorunem, zaginięć i zamarznięć.

Zawoja, Markowa – Schronisko PTTK Markowe Szczawiny – Przełęcz Brona – Babia Góra (Diablak) – Sokolica – Przełęcz Krowiarki

Odległość: 10,9 km
Suma podejść: 1014 m
Czas: 4,5 h
Trudność: szlak raczej łatwy, choć trzeba zachować na nim ostrożność, wymagane obycie z górami

5. Karpaty / Beskid Sądecki / Przehyba, Radziejowa i Wielki Rogacz

fot. The Last V8 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0fot. The Last V8 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Długi, ale jednocześnie atrakcyjny widokowo szlak. Jedną z jego zalet jest brak tłumów turystów. Wędrówkę warto rozłożyć na dwa dni i przenocować w Chacie Magury. Jest to idealna propozycja dla osób poszukujących samotności i spokoju. Najwyższym punktem na trasie jest szczyt Radziejowa (1263 m n.p.m.).

Szczawnica – Schronisk PTTK na Przehybie – Radziejowa – Wielki Rogacz – Obidza – Eliaszówka – Chata Magury – Piwniczna Zdrój

Odległość: 29,7 km
Suma podejść: 1358 m
Czas: 10 h
Trudność: szlak łatwy, choć długi i wymagający dobrej kondycji

 

6. Karpaty / Bieszczady / Tarnica przez Halicz i Rozsypaniec

fot. Lukasz Szmigiel / Unsplashfot. Lukasz Szmigiel / Unsplash

Kto choć raz w życiu nie chciał wszystkiego rzucić i wyjechać w Bieszczady? Góry te, choć coraz bardziej oblegane, nadal mają w sobie coś dzikiego i nieokiełznanego. Ślady akcji „Wisła” i wysiedlenia ludności łemkowskiej – od Sądecczyzny aż po Ukrainę – widoczne są w Bieszczadach do dzisiaj.

Wędrówka „tarnicką pętlą” z pewnością dostarczy niesamowitych wrażeń i… porządnie zmęczy. Warto wybrać się na ten szlak poza sezonem, aby nie spotkać tłumów turystów. Tarnica (1346 m n.p.m.) to najwyższy szczyt polskich Bieszczad.

Wołosate – Przełęcz Bukowska – Rozsypaniec – Halicz – Przełęcz Goprowska – Przełęcz pod Tarnicą – Tarnica – Przełęcz pod Tarnicą – Wołosate

Odległość: 18,9 km
Suma podejść: 910 m
Czas: 7 h
Trudność: szlak łatwy, choć wymagający dobrej kondycji

7. Karpaty / Bieszczady / Bukowe Berdo

fot. Wojciech Celiński / Unsplashfot. Wojciech Celiński / Unsplash

Wielu moich znajomych nie wyobraża sobie Bieszczad bez Bukowego Berda. Nie umywa się do niego nawet słynny szlak przez Połoninę Wetlińską i Caryńską. Bukowe Berdo do niedawna kojarzyło się z mniej uczęszczanymi szlakami w Bieszczadach. Dziś niestety, zwłaszcza w szczycie sezonu, wybierają się na niego tłumy. Niemniej warto „celować” w pogodne dni zwłaszcza na początku i końcu sezonu, bo wędrówka przez Bukowe Berdo (szczególnie jesienią) będzie wtedy jedynym w swoim rodzaju doświadczeniem.

Wołosate – Przełęcz pod Tarnicą – Bukowe Berdo – Pszczeliny, Widełki

Odległość: 15,3 km
Suma podejść: 888 m
Czas: 6 h
Trudność: szlak łatwy, choć wymagający dobrej kondycji

8. Sudety / Góry Stołowe / Szczeliniec Wielki

fot. Depositphotosfot. Depositphotos

Szczeliniec Wielki robi ogromne wrażenie, a jego spękany, poprzecinany głębokimi jarami masyw to atrakcja turystyczna, której nie można sobie odmówić. Bogata i wygodna infrastruktura bardzo ułatwia dotarcie na jego szczyt, choć – niestety – odbiera mu karpacką dzikość. Szlak przez Szczeliniec Wielki można polecić każdemu, również rodzicom z małymi dziećmi. Znajdujące się na jego szczycie schronisko należy do najbardziej klimatycznych w Polsce; warto spędzić w nim noc.

Szczeliniec Wielki, parking – Szczeliniec Wielki, przełęcz – Schronisko na Szczelińcu – Ścieżka przez Szczeliniec Wielki – Obejście Szczelińca Małego – Karłów

Odległość: 2,8 km
Suma podejść: 177 m
Czas: 2 h
Trudność: szlak łatwy

9. Sudety / Karkonosze / Śnieżka i Śnieżne Kotły

fot. Wojciech Celiński / Unsplashfot. Wojciech Celiński / Unsplash

Szlak przez Śnieżne Kotły i Śnieżkę to esencja Karkonoszy. Charakterystyczne, skaliste – choć jednocześnie obłe – zbocza to świadectwo sędziwego wieku Sudetów. Góry te, choć niższe od Karpat, mają swój niepowtarzalny i godny uwagi klimat. Wygodne i dobrze oznaczone szlaki sprawiają, że góry te doskonale nadają się do uprawiania turystyki. Problemem nie powinna być nawet duża suma podejść.

Szlak przez Śnieżne Kotły i Śnieżkę warto rozłożyć na dwa dni i przenocować w jednym z wielu mijanych po drodze schronisk, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej.

Szklarska Poręba – Schronisko Pod Łabskim Szczytem – Śnieżne Kotły – Schronisko PTTK Odrodzenie – Przełęcz pod Śnieżką – Śnieżka – Przełęcz pod Śnieżką – Karpacz

Odległość: 31,2 km
Suma podejść: 1626 m
Czas: 11 h
Trudność: szlak łatwy, choć wymagający dobrej kondycji

10. Góry Świętokrzyskie / Łysa Góra i Święty Krzyż

fot. Depositphotosfot. Depositphotos

Góry Świętokrzyskie to po Karpatach i Sudetach trzecia i najstarsza tego typu formacja w Polsce. Ich bardzo stare i zerodowane wzniesienia, choć nie przypominają tatrzańskich i karkonoskich szczytów, wciąż są górami. Porastająca je Puszcza Jodłowa to nie tylko imponujący starodrzew, ale również miejsce partyzanckich walk z okresu II wojny światowej. Wędrówka przez Pasmo Świętokrzyskie będzie ciekawym doświadczeniem i okazją do odwiedzenia znajdującego się na Łysej Górze Świętego Krzyża – sanktuarium, w którym przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża.

W Górach Świętokrzyskich sporo zamieszania wywołało niedawne odkrycie. Okazało się, że najwyższym ich szczytem wcale nie jest Łysa Góra (594 m n.p.m.), a niepozorna Skała Agaty (614 m n.p.m.).

Szlaki Gór Świętokrzyskich docenią zarówno amatorzy górskich wędrówek, jak również rodzice z dziećmi i osoby szukające samotności.

Święta Katarzyna – Łysica – Skała Agaty – Przełęcz św. Mikołaja – Podlesie – Przełęcz Hucka – Łysa Góra (Święty Krzyż) – Nowa Słupia

Odległość: 19,1 km
Suma podejść: 598 m
Czas: 6 h
Trudność: szlak łatwy

Redaktor DEON.pl, dziennikarz, bloger, podróżnik i obserwator świata. Interesuje się turystyką kolejową i przyrodniczą. Lubi chodzić po górach i nurkować. Prowadzi autorskiego bloga Mapa bezdroży

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemek Wysogląd SJ

Nie, to nie jest ilustrowana hagiografia ani biografia św. Ignacego Loyoli. To raczej próba osobistego spojrzenia na historię duchowego doświadczenia i głębokiej przemiany, jaką przeszedł pewien ambitny, młody szlachcic – Iñigo Lopez de Loyola.

Przeżyj...

Skomentuj artykuł

Nie masz pomysłu na majówkę? Odkryj 10 najpiękniejszych szlaków w polskich górach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.