Polak ma mniej aktywów niż Bułgar

Polak ma mniej aktywów niż Bułgar
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Dopiero 39. miejsce wśród 53 sklasyfikowanych krajów zajęła Polska w rankingu wielkości aktywów finansowych, które sporządziło towarzystwo Allianz - informuje "Puls Biznesu".

W 2014 r. na każdego mieszkańca Polski przypadła równowartość 9,9 tys. euro majątku ulokowanego w depozytach, papierach wartościowych i funduszach emerytalnych - obliczył Allianz. A po odjęciu zadłużenia na czysto w aktywach finansowych Kowalski miał tylko 6,2 tys.

Średnie aktywa netto Polaków były więc prawie o połowę mniejsze od przeciętnych majątków Greków (11,6 tys. euro) i Czechów (11,2), o blisko 1/3 od Węgrów (9,2) i Łotyszy (8,6) oraz aż 25-krotnie mniejsze od najzamożniejszych w zestawieniu Szwajcarów (157,4).

Większe aktywa miał też przeciętny Chińczyk (7,9), Bułgar (6,5) czy Malezyjczyk (8,4). Spośród społeczeństw UE mniej od nas zaoszczędzili zaś tylko Słowacy (5,2) i Rumuni (4,2).

I niestety nie skracamy dystansu dzielącego nas od czołówki - aktywa w ujęciu brutto wzrosły w ub.r. o 4,5 proc., podczas gdy ich przyrost na świecie wyniósł 7,1 proc. - wskazuje "PB".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polak ma mniej aktywów niż Bułgar
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.