Położony jest na stromej skale nad brzegiem Dunajca. Poznaj jeden z najbardziej malowniczych kościołów w Polsce [WIDEO]
Sanktuarium św. Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu położone jest w malowniczej okolicy - na stromej skale nad brzegiem Dunajca. Udaj się na wirtualny spacer wokół i do wnętrza świątyni.
Historia zabytkowego kościoła w Tropiu
Kościół w Tropiu, zbudowany na przełomie XI i XII wieku, jest jednym z najstarszych zabytków w tej części Polski. Tradycja głosi, że fundatorem był Kazimierz Odnowiciel, a poświęcenia dokonał św. Stanisław męczennik około 1073 roku. Początkowo na tym miejscu znajdowała się pustelnia św. Świerada, benedyktyńskiego mnicha z XI wieku. Obecnie zachowały się jedynie mury prezbiterium, które zostały wtórnie podwyższone. W późniejszych wiekach do kościoła dobudowano zakrystię oraz kaplicę Matki Bożej.
Kościół w Tropiu kryje wiele skarbów
W Tropiu znajdują się relikwie św. Świerada, a także bezcenne fragmenty Krzyża Chrystusowego, które pochodzą z drzewa odnalezionego w Jerozolimie przez matkę cesarza Konstantyna Wielkiego, św. Helenę. Kościół w Tropiu kryje wiele skarbów, takich jak XVII-wieczny ołtarz z obrazem przedstawiającym św. Świerada i Benedykta adorujących Matkę Bożą. Warto również zwrócić uwagę na kamienną barokową chrzcielnicę wbudowaną w ścianę oraz liczne freski i malowidła.
Legenda mówi, że poniżej kościoła znajdują się resztki pnia starego dębu, w którym chronił się św. Świerad. W okolicy można także odwiedzić Kalwarię Polskich Świętych, czyli drogę krzyżową związana z męczennikami współczesnymi czasom.
Źródło: swiatynia3d.pl / Wikipedia / pk
Skomentuj artykuł