Polska potentatem w produkcji rowerów. Jesteśmy w czołówce krajów UE

Polska potentatem w produkcji rowerów. Jesteśmy w czołówce krajów UE
Polska czwartym producentem rowerów w UE (Fot. Jordan Brierley / Unsplash)
6 miesięcy temu

Średnio ponad 1,1 mln rowerów wytwarzano w Polsce w latach 2015-19, a w zeszłym roku produkcja spadła do 750 tys. Wśród wytwórców tych dwuśladów jesteśmy na czwartym miejscu w Unii Europejskiej.

W styczniu i lutym br. w Polsce wyprodukowano 154 tys. rowerów, a w 2020 r. w tym samym okresie 155 tys.; mniejsza produkcja związana jest z utrudnionym dostępem do komponentów sprowadzanych z Chin - podał Polski Instytut Ekonomiczny. Polska jest 4. producentem rowerów w Unii Europejskiej.

"W 2020 r. nastąpił jspadek produkcji do 750 tys., a pierwsze miesiące 2021 r. wskazują na podobny wynik. Łącznie w styczniu i w lutym wyprodukowano 154 tys. rowerów, a w zeszłym roku w tym samym okresie 155 tys." - napisał PIE w Tygodniku Gospodarczym.

Zmniejszenie produkcji związane jest z utrudnionym dostępem do komponentów sprowadzanych z Chin, szczególnie najczęściej stosowanych w polskich rowerach przerzutek firmy Shimano. Zdaniem Instytutu, pandemia wpłynęła na wzrost popytu na rowery na całym świecie – są one postrzegane jako bezpieczny, pozwalający na zachowanie dystansu środek transportu.

"W Polsce co piąty rowerzysta jeździ obecnie więcej niż przed pandemią. W związku z raptownym wzrostem zapotrzebowania, a jednocześnie utrudnieniami w produkcji,  znacząco wydłużyły się okresy oczekiwania na dostawy nowych rowerów w wielu miejscach na świecie" - tłumaczą eksperci PIE.W ich ocenie eksport rowerów rośnie szybciej niż polski eksport towarów ogółem, choć obecnie nie odgrywa w nim istotnej roli.

"W 2020 r. eksport [rowerów - przyp. red.] przekroczył 1 mld zł, o 20 proc. więcej niż w 2019 r., lecz stanowił zaledwie 0,1 proc. łącznego polskiego wywozu towarów"- czytamy. Jak dodano, rośnie znaczenie nowej kategorii – rowerów z silnikiem elektrycznym. "W UE Polska jest 6. najważniejszym dostawcą rowerów do innych państw członkowskich i 9. w kategorii rowerów elektrycznych".

Najważniejszym odbiorcą polskich rowerów są Niemcy, które odpowiadają za 45 proc. wywozu oraz Czechy z 13-proc. udziałem - podsumowano w raporcie PIE, zauważając, że część europejskich Krajowych Planów Odbudowy i Zwiększania Odporności zawiera projekty dotyczące tematyki rowerowej (m.in. w Belgii, we Włoszech i w Portugalii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Kamiński, Joanna Podsadecka
27,99 zł
39,99 zł

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.
M. Gandhi

Najpierw bezkresna zielona tajga, martwe konie na dzikich stepach Mongolii i audiencja u japońskiej księżniczki. A potem surowe ziemie tajemniczych Ajnów, żydowski „raj” na terytorium...

Skomentuj artykuł

Polska potentatem w produkcji rowerów. Jesteśmy w czołówce krajów UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.