Polska sztuka na Festiwalu Cervantino

Polska sztuka na Festiwalu Cervantino
(fot. filmweb.pl / flickr.com)
Łukasz Firmanty / PAP / slo

Przez trzy tygodnie w Guanajuato, w środkowym Meksyku, odbywała się największa dotychczas prezentacja polskiej sztuki w Ameryce Łacińskiej. Polska była gościem honorowym zakończonego w niedzielę Międzynarodowego Festiwalu Cervantino.

W roli największej międzynarodowej gwiazdy festiwalu wystąpiła Chicagowska Orkiestra Symfoniczna (Chicago Symphony Orchestra) pod batutą włoskiego mistrza Riccardo Mutiego.

Publiczność zachwycił również francuski spektakl tańca nowoczesnego zatytułowany "Octubus" w reżyserii Philippe’a Decoufle oraz występ cieszącego się w Meksyku wielkim prestiżem stołecznego Baletu Folklorystycznego. Bogaty program festiwalu oferował ponadto koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, pokazy filmów, uliczne performance.

Na tle najsłynniejszych wykonawców występy polskich artystów miały bardziej kameralny charakter (oprócz inaugurującego Festiwal koncertu Rock Jazz Chopin), ale, co powszechnie przyznawano, wyróżniały się wysokim poziomem artystycznym. Zdarzało się, że publiczność przyjeżdżała specjalnie z zagranicy na koncerty Leszka Możdżera, Anny Marii Jopek czy skrzypka Mariusza Patyry, którzy zebrali owacje na stojąco. W rozmowach z PAP artyści chwalili atmosferę festiwalu oraz słuchaczy, z którymi - jak podkreślali - udało się nawiązać znakomity kontakt.

DEON.PL POLECA

Przez cały czas trwania festiwalu publiczność miała możliwość obejrzenia wystawy plakatów operowych Rafała Olbińskiego.

W sobotę zaprezentowano świeżo wydaną książkę "Elogio del cuento Polaco" - tom opowiadań polskich autorów (od klasyków, jak Bolesław Prus, po współczesnych pisarzy, jak Andrzej Stasiuk) w wyborze znanego meksykańskiego pisarza Sergio Pitola.

Joanna Karasek z ambasady RP w Meksyku zaznaczyła w wypowiedzi dla PAP, że "Festiwal Cervantino jest największą jak do tej pory prezentacją polskiej sztuki w Ameryce Łacińskiej". Dzięki niemu Meksykanie oraz zagraniczni goście mieli okazję do zapoznania się z polską kulturą.

Oprócz Polski honorowymi gośćmi festiwalu były Austria, Szwajcaria i meksykański stan Sinaloa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska sztuka na Festiwalu Cervantino
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.