Posłuchaj wyjątkowego wykonania modlitwy "Ojcze Nasz" po aramejsku

Posłuchaj wyjątkowego wykonania modlitwy "Ojcze Nasz" po aramejsku
(fot. archiwum prywatne autorki)
Sylwia Hazboun / youtube.com / jb

"Jestem oczarowana Twoim talentem", "Twój śpiew jest cudowny", "przeszły mnie ciarki" - to tylko niektóre z komentarzy internautów.

- Pewnego dnia mój mąż namówił mnie, abym nauczyła się śpiewać aramejską modlitwę „Ojcze nasz” oraz kilka innych pieśni po aramejsku i arabsku – opowiada Sylwia Hazboun, autorka bloga "Dzisiaj w Betlejem".

– Muzyka zawsze była mi bliska, a swój wolny czas często spędzałam, pisząc piosenki i grając na gitarze. Nie próbowałam jednak wchodzić w świat muzyki Bliskiego Wschodu. Inne skale, instrumenty, inna wrażliwość muzyczna i co najtrudniejsze dla naszych uszu… ćwierćtony - dodaje.

Tych kilka bliskowschodnich pieśni niebawem miało jednak uświadomić Sylwii, jak ogromna drzemie w nich siła. Podczas jednej z akcji pomocowych na rzecz rodzin w Syrii, Sylwia zaśpiewała w swojej parafii modlitwę „Ojcze nasz” po aramejsku.

– Reakcje ludzi były poruszające! – relacjonuje Sylwia. – Mnóstwo osób podeszło do mnie po Mszy św. mówiąc, że ta pieśń przeniosła ich na chwilę do Ziemi Świętej. Wówczas zdałam sobie sprawę, że przecież mam wszystko co potrzeba, aby zabierać ludzi w tę muzyczną podróż częściej - podkreśla.

Posłuchaj całej pieśni:

Singiel „Ojcze nasz” został nagrany w Polsce. Nagrania muzyki obyły się w Warszawie, a klip nakręcono w romańskim kapitularzu w Koprzywnicy koło Sandomierza.

– Jeden z instrumentów, qanun, nagraliśmy zdalnie z muzykiem z Betlejem. Poza tym w pieśni usłyszeć można także duduk ormiański oraz arabski daf i darbukę - opowiada artystka.

Singiel jest zapowiedzią całego albumu pieśni chrześcijańskich, który ma ukazać się w przyszłym roku.

– Mam ogromną nadzieję, że uda mi się wydać całą płytę – dodaje Sylwia. – Poza singlem znalazłyby się na niej także pieśni mojego autorstwa po polsku, w orientalnym stylu muzycznym, z dodatkiem innych semickich języków. Chciałabym, aby każdy w tej modlitwie odnalazł bliskowschodnie korzenie naszej wiary, zasłuchał się i… wrócił do swojej rzeczywistości odmienionym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Posłuchaj wyjątkowego wykonania modlitwy "Ojcze Nasz" po aramejsku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.