Przez Kraków przeszła Parada Smoków

Zobacz galerię
Przez Kraków przeszła Parada Smoków
Smoki z wszelkich zakątków świata, dzielni rycerze ze swymi damami oraz dziewice (na pożarcie smokom) zjawili się w grodzie Kraka, by uczestniczyć w dorocznej Wielkiej Paradzie Smoków w Krakowie. (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / wm

Kilkadziesiąt smoków przeszło w sobotę przez Kraków podczas XI wielkiej parady smoków. Smoki nawiązywały do mitologii nordyckiej, ponieważ Norwegia była partnerem projektu.

Organizowana od 2000 roku przez Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska Wielka Parada Smoków z kameralnej imprezy przerodziła się w wydarzenie, w którym uczestniczą zarówno dzieci i dorośli mieszkańcy Krakowa, jak i przybysze z innych miast i krajów.

W tym roku parada odbyła się w ramach polsko-norweskiego projektu "Żywioły. Elementer og Mythos. Wielka Parada Smoków" i zawierała elementy nordyckie. Większość smoków, przygotowanych na paradę przez uczniów i przedszkolaków, zbudowana została na elementach łodzi Wikingów, jeden ze smoków płynął na tratwie "Kon-Tiki"

Za najpiękniejszego smoka parady jury uznało smoka z lodowca, zbudowanego przez uczniów szkoły podstawowej z oddziałami integracyjnymi nr 144 z Krakowa. Smok, jeżdżący na kółkach na specjalnej konstrukcji, miał wyraziste, pokręcone nozdrza z gąbki i zębaty grzbiet przypominający stoki lodowca.

"Nasz smok jest smokiem Bjoernem, który się odrodził z lodowca. Został tam uwięziony przez Walkirię, bo z nią walczył. Sięgaliśmy do motywów mitologii nordyckiej, ale chcieliśmy stworzyć coś nowego. Nasz smok powstał na podstawie tego, co zaproponowały dzieci w swoich rysunkach i opowiadaniach" - powiedziała PAP po paradzie Marlena Podgórska ze szkoły podstawowej nr 144. "To jest efekt naszej wizji: żeby się świecił, był lodowy, co sprawdziło się podczas tego upału, bo dodawał nam lekkości" - oceniła.

Wieczorem w zakolu Wisły pod Wawelem odbędzie się multimedialne widowisko, w którym smokom z różnych stron świata towarzyszyć będą efekty pirotechniczne, muzyka i kurtyny wodne. Podczas widowiska zaprezentowane zostaną wielkogabarytowe, pływające i latające smoki (do 25 m długości i 15 m wysokości). Niektóre z nich powstały na podstawie projektów norweskiego scenografa Dinara Dahla, inspirowanych mitologią nordycką. Smoki te wezmą także udział w Wielkiej Paradzie Smoków w Oslo we wrześniu 2011.

Podczas sobotniego widowiska z koncertem wystąpi norweska artystka Martine Lund Hoel. Dodatkowo na Bulwarach Wiślanych w sobotę i niedzielę odbywa się Smoczy Piknik Rodzinny.

Projekt finansowany jest ze środków europejskich Funduszu Wymiany Kulturalnej w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przez Kraków przeszła Parada Smoków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.