Kraków: Kilkadziesiąt tysięcy osób na Wiankach

Kraków: Kilkadziesiąt tysięcy osób na Wiankach
Amerykański muzyk, wokalista, kompozytor, aktor i producent filmowy Wyclef Jean wystąpił na Bulwarach Wiślanych pod Wawelem na imprezie plenerowej "Wianki 2011". (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
10 lat temu
PAP / wm

Kilkadziesiąt tysięcy osób bawiło się w sobotę wieczorem na Wiankach w zakolu Wisły pod Wawelem. Gwiazdą wieczoru był amerykański muzyk Wyclef Jean, a impreza zakończyła się tradycyjnie pokazem pirotechnicznym.

Krakowskie Wianki to impreza odwołująca się do słowiańskiej tradycji nocy świętojańskiej, czyli przesilenia wiosenno-letniego, pełnej magii, wróżb i wspólnej zabawy.

Scena usytuowana została na brzegu Wisły, która oddzielała artystów od publiczności. "Po raz pierwszy zdarzy mi się występować przed publicznością, która będzie oddzielona ode mnie rzeką. Być może nabędziemy jakiejś mocy mojżeszowej i uda nam się sprawić, aby wody się rozstąpiły. Niestety nie pływam, być może będę musiał ubrać kamizelkę ratunkową" - żartował przed koncertem Wyclef Jean, zapewniając, że 'zapamięta ten koncert do końca życia".

Przed koncertem gwiazdy wystąpili: SOFA, The Poise Rite, Pablopavo i Marika.

"Na Wiankach od paru lat staramy się prezentować ludzi, którzy myślą kreatywnie; są artystami, a nie tworami kultury masowej" - podkreślała przed koncertem zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji Magdalena Sroka.

W poprzednich latach na Wiankach występowały takie gwiazdy jak Lenny Kravitz, Jamiroquai i Marillion.

Tegoroczna gwiazda - Wyclef Jean (Nel Ust Wyclef Jean, ur. w 1972 roku na Haiti) to amerykański muzyk, autor tekstów, wokalista, kompozytor, aktor i producent filmowy a także działacz humanitarny, Ambasador Dobrej Woli na Haiti i założyciel fundacji Yele Haiti, zajmującej się pomocą dla Haiti.

Jest jednym z założycieli znanej grupy Fugees; w 1997 r. rozpoczął karierę solową wydając album "The Carnival", za który otrzymał nominację do nagrody Grammy. Potem wydał jeszcze sześć studyjnych płyt. W ciągu ostatnich dwudziestu lat współpracował m.in. z Bono, Carlosem Santaną, Whitney Houston i Shakirą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kraków: Kilkadziesiąt tysięcy osób na Wiankach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.