Redaktor DEON-u Piotr Kosiarski z nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich SPD

Redaktor DEON-u Piotr Kosiarski z nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich SPD
Piotr Kosiarski z pierwszą Nagrodą im. Stefana Żeromskiego (Fot. SDP)
Dominika Miros, Olena Tkaczuk

W piątek w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie po raz 30. odbyła się uroczystość wręczenia Nagród SDP. Wśród laureatów znalazł się nasz redakcyjny kolega Piotr Kosiarski, który za wywiad "»Jeśli Bóg jest, kopie uran razem z nami«. Na jej rękach umierali więźniowie sowieckich łagrów" otrzymał pierwszą nagrodę im. Stefana Żeromskiego za materiał o tematyce społecznej.

Co roku Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznaje nagrody za najlepsze prace w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie. Konkurs ma charakter otwarty, mogą w nim uczestniczyć wszyscy dziennikarze, fotoreporterzy i fotografowie. 

Więźniowie w kopalniach uranu

- O doświadczeniach siostry Małgorzaty Słomki SM związanych z pracą na północnym-wschodzie Rosji dowiedziałem się w 2019 roku, przy okazji wywiadu o Winnicy Racheli - rekolekcjach dla kobiet po decyzji aborcyjnej. Już wtedy wiedziałem, że dziesięć lat, które siostra Małgorzata spędziła na Kołymie - obszarze największej grupy byłych sowieckich łagrów. To historia zasługująca na opowiedzenie. Musiało jednak minąć trochę czasu, zanim do tego doszło. Udało się to dopiero w 2023 roku - mówi Piotr Kosiarski.

DEON.PL POLECA

- Magadan to miasto, które stworzyli polityczni więźniowie sowieckich obozów, skazywani na podstawie niesprawiedliwych procesów na najcięższe kary, na przykład katorżnicze prace w kopalniach uranu. Właśnie o tym m.in. opowiada w rozmowie ze mną siostra Małgorzata - dodaje.

Nagrody i wyróżnienia SDP co roku przyznane są w następujących kategoriach: Główna Nagroda Wolności Słowa, Nagroda Watergate, Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego, Nagroda im. Macieja Łukasiewicza, Nagroda im. Janusza Kurtyki, Nagroda im. Stefana Żeromskiego.

Na tegoroczny konkurs nadesłano 185 prac, które ukazały się w 2023 roku.

* * *

Piotr Kosiarski - to dziennikarz, podróżnik, bloger i obserwator świata. Od 10 lat redaktor DEON.pl. Prowadzi autorskiego bloga Mapa bezdroży oraz internetowy modlitewnik do św. Józefa. Można go śledzić na Instagramie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Pierwszy reportaż z wojny w Ukrainie

„Operacja specjalna” miała skończyć się po trzech dniach – rozpadem ukraińskiego państwa i marionetkowym rządem w Kijowie. Trwa jednak do dziś. Codziennie relacjonują ją gazety i portale internetowe. Ale...

Skomentuj artykuł

Redaktor DEON-u Piotr Kosiarski z nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich SPD
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.