Rok Jerzego Grotowskiego pod egidą UNESCO

Rok Jerzego Grotowskiego pod egidą UNESCO
Jerzy Grotowski (fot. poland.gov.pl)
PAP / Szymon Łucyk

W paryskim Centrum Pompidou rozpoczął się w ten weekend cykl pięciodniowych imprez z okazji Roku Jerzego Grotowskiego pod egidą UNESCO. Na program obchodów składają się pokazy filmów dokumentalnych o wybitnego polskim twórcy teatralnym oraz poświęcone mu debaty i sesje naukowe.

W tym roku mija dziesiąta rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego i zarazem pięćdziesiąta objęcia przez Grotowskiego i Ludwika Flaszena kierownictwa Teatru 13 Rzędów w Opolu (późniejszego Teatru Laboratorium). Z tej okazji UNESCO ogłosiło rok 2009 rokiem poświęconym pamięci słynnego polskiego reżysera.

Część paryskich obchodów Roku Grotowskiego odbywa się w prestiżowym Centrum Pompidou. W sobotę i niedzielę o fenomenie popularności polskiego reżysera we Francji dyskutowali francuscy i polscy miłośnicy jego teatru. Był wśród nich francuski minister kultury Jack Lang, który w połowie lat 60., jako dyrektor festiwalu teatralnego w Nancy, przyczynił się do światowej sławy Grotowskiego.

W Centrum Pompidou wyświetlono w niedzielę cztery filmy dokumentalne o Grotowskim i jego spektaklach. Można było obejrzeć m.in. filmowy zapis jego słynnego przedstawienia z 1968 r. "Akropolis" według sztuki Stanisława Wyspiańskiego. Pokazano także swoisty artystyczny testament twórcy w reżyserii Marianne Ahrne, powstały w 1992 roku na zamówienie włoskiej telewizji RAI. Grotowski opowiada w nim o swoich inspiracjach i kulisach pracy nad spektaklami.

"Przeżycie Grotowskiego się nie skończyło, ono trwa na całym świecie, a Paryż jest niebywale istotnym miejscem, ponieważ sława Grotowskiego zaczęło się właśnie tutaj" - powiedział PAP w niedzielę uczestnik spotkania Ludwik Flaszen, współtwórca teatru Laboratorium.

"Nasz kochany Jerzy pewnie patrzy na nas teraz z nieba i uśmiecha się" - dodał Flaszen, nawiązując do rzeszy miłośników w różnym wieku, którzy szczelnie zapełnili w niedzielę dwustuosobową salę paryskiego centrum sztuki współczesnej.

W ramach paryskich obchodów w przyszłym tygodniu na paryskiej Sorbonie i w College de France odbędzie się sesja naukowa o antropologii teatru według Grotowskiego, a także spotkanie z wybitnym brytyjskim reżyserem Peterem Brookiem, autorem książki o polskim reżyserze.

Francuskie imprezy upamiętniające polskiego reżysera zorganizowały Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu i paryska Sorbona przy wsparciu kilku innych instytucji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rok Jerzego Grotowskiego pod egidą UNESCO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.