Rozpoczęły się IV Warszawskie Targi Książki
W czwartek otwarto IV Warszawskie Targi Książki, na których prezentować się będzie ponad 500 wystawców z kraju i zagranicy. Po raz pierwszy impreza odbywa się na Stadionie Narodowym. Targi zakończą się w niedzielę.
"Książkę i sport łączy pasja poznawania świata" - mówił Janusz Piechociński, minister gospodarki, otwierając targi. Dodał, że w globalnej rywalizacji liczą się nie tylko osiągnięcia rynkowe, ale także wartości ludzkie, które pielęgnuje m.in. czytanie książek. Piechociński dodał też, że ostatnio czyta książkę Igora Janke "Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbanie", zwracając się do przedstawicieli Węgier, które w tym roku po raz pierwszy przygotowały narodowe stoisko na Warszawskich Targach Książki.
Podczas otwarcia targów ogłoszono, że tegorocznym laureatem przyznawanej przez Fundację Kultury Polskiej nagrody "Za promocję polskiej książki w świecie" został Lajos Palfalvi, węgierski historyk i krytyk literatury, pedagog i tłumacz, który przełożył na węgierski prozę Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza i wiele dzieł polskiej literatury współczesnej.
Otwarcie targów odbyło się na trybunach Stadionu Narodowego.
Wielkie warszawskie imprezy książkowe od ponad pół wieku odbywały się w Pałacu Kultury i Nauki - z tą lokalizacją związane były Międzynarodowe Targi Książki, a także pierwsze edycje młodszej imprezy - Warszawskich Targów Książki. W ostatnich latach coraz częściej powtarzano, że targi przestały się mieścić w kiepsko wentylowanych przestrzeniach pałacu.
W PKiN targi dysponowały przestrzenią około 9 tys. m kw., na stadionie jest to około 20 tys. m kw. na trzech poziomach. Stoiska wydawców stoją promenadzie wokół trybun, mierzącej około kilometra długości.
Nad promenadą ulokowano centrum konferencyjne o powierzchni 4 tys. m kw. podzielone na 10 sal, które mogą pomieścić od 100 do 300 osób. W galerii stadionu, zlokalizowanej na poziomie wejścia na targi, zlokalizowano specjalny sektor atrakcji dla dzieci połączony z sektorem komiksu i gier planszowych oraz antykwariuszy.
"Na tegorocznych targach książki prezentować się będzie ponad 500 wystawców z kraju i zagranicy. Po raz pierwszy w tym roku Warszawskim Targom Książki towarzyszyć będą Targi Książki Akademickiej i Naukowej Academia, podczas których, w specjalnie oznakowanym sektorze, swoją ofertę prezentować będzie blisko 20 oficyn akademickich" - mówił podczas otwarcia targów Jacek Oryl, dyrektor firmy Murator Expo, jednego z organizatorów targów.
Targi odwiedzi blisko 500 autorów książek. Wśród gości, którzy odwiedzą Polskę, są m.in. Katalończyk Jaume Cabre, autor powieści "Wyznaję", Francuz Bernard Minier, autor kryminałów - "Bielszy odcień śmierci" i właśnie wydanego "Kręgu", a także Sergiei Lukyanenko, jeden z najbardziej znanych rosyjskich pisarz science-fiction. Swoje książki podpisywać będą polscy autorzy, m.in.: Julia Hartwig, Józef Hen, Hanna Krall, Rita Gombrowicz, prof. Zbigniew Mikołejko, Mariusz Szczygieł, Agnieszka Wolny-Hamkało, Adam Wajrak, Jarosław Mikołajewski, Paweł Smoleński, prof. Jerzy Bralczyk, Szczepan Twardoch, Katarzyna Grochola.
Tradycyjnie pierwszego dnia targów ogłoszone zostaną nominacje do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia. Poznamy też zwycięzców konkursów na Najpiękniejsze Książki Roku PTWK, Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar, konkursu książki dla dzieci "Przecinek i kropka".
W czwartek na targach odbywać się będzie Forum Nowych Technologii, podczas którego zwiedzający będą mogli uczestniczyć w szkoleniach, warsztatach i konferencjach poświęconych książce cyfrowej. Każdy uczestnik targów będzie mógł na podstawie kodu dołączonego do biletu pobrać elektroniczne wersje powieści "Gwiezdny pył" Neila Gaimana oraz "Kamienna ćma" Pawła Matuszka.
Skomentuj artykuł