Pisz "po bożemu". Jak to napisać: niedziela palmowa czy Niedziela Palmowa?

Procesja Niedzieli Palmowej (fot. Pawel Horosiewicz/depositphotos.com)
ZnamPolski.pl

Wkraczamy w okres Wielkiego Tygodnia. Niektórzy z nas mają problem, jak te dni zapisywać. O ile Wielkanoc jest słowem, z którego pisownią sobie w większości radzimy, to dużej częściej z nas zdarza się, że zastanawiamy się, czy poprawny zapis to Niedziela Palmowa czy też niedziela palmowa. Dzięki autorom nowego "Słownika błędów językowych" przygotowaliśmy cykl porad "Język polski po bożemu", w którym znajdą się przystępnie podane wskazówki, jak sobie radzić z pułapkami ukrytymi w polszczyźnie.

Tytuł nowego cyklu zapowiada jego treść i formę. Będzie o języku, zwięźle i głównie na tematy religijne, w tym kościelne. Przejrzyście, lekko i przystępnie (bez zbędnej teorii i terminologii) przedstawimy dość częste błędy językowe, oczywiście zestawiając je z formami poprawnymi – takimi „po bożemu” – i wyjaśniając, co trzeba.

Będzie zatem praktycznie, konkretnie i normatywnie – na ile pozwala na to natura zmiennego i różnorodnego języka oraz mechanizm funkcjonowania norm. Niektóre porady pochodzą z nowego „SŁOWNIKA BŁĘDÓW JĘZYKOWYCH” (patrz: www.znampolski.pl) i bazują na jego pomysłowej koncepcji. Ale żeby nie było monotonnie, w tym cyklu nie zabraknie też ciekawostek, dowcipów czy zagadek. Czas na pierwszy odcinek. Zapraszamy!

40 dni. Jaki okres, taka litera!

40 dni. Tyle trwa ten okres w każdym roku – niezależnie od tego, kiedy się zaczyna. Tegoroczny pomału się kończy, więc coś na… dobry koniec:

DEON.PL POLECA

Zasada ortograficzna pozostawia tu możliwość wyboru pisowni małymi lub dużymi literami – byle nie „2 w 1” (wielki Post lub wielki Post). Podobnie jest z adwentem / Adwentem – ze względu na szczególne znaczenie tych dwóch okresów liturgicznych.

Takiej swobody nie ma natomiast z Wielkim Kanionem, Wielkim Murem Chińskim, Wielkim Wozem, Wielkim Szlemem itp.

Ta (najbliższa) niedziela. Ostatnia niedziela Wielkiego Postu

Ta niedziela zaczyna wyjątkowy tydzień, o którym za chwilę. Teraz skupmy się na niej – ostatniej niedzieli Wielkiego Postu.

To jeden ze „świątecznych” wyjątków od zasady, że nazwy dni tygodnia piszemy małą literą (inaczej niż w języku angielskim czy niemieckim).

Dowcip językowy
Kolega pyta podsądnego wychodzącego z sali rozpraw: Ile ci dali? ## – Trzy niedziele. – To mało! – Ale Palmowe…

Jak pisać Wielki Tydzień? Wielki, więc wielka

Niezależnie od tego, jak obchodzimy wydarzenia związane z tym okresem, reguła ortograficzna wyróżnia go wielkimi literami. Bezwyjątkowo! I łatwo to zapamiętać, kojarząc te wielkości.

Zapraszamy na kolejne odcinki językowych „pobożności”. [MZ]

Dużo więcej porad w nowym i pomysłowym „Słowniku błędów językowych” – dostępnym przez stronę www.ZnamPolski.pl jako książka i e-book (pdf). Znajdziesz nas także na www.facebook.com/znampolskipl/.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pisz "po bożemu". Jak to napisać: niedziela palmowa czy Niedziela Palmowa?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.