Rusza "Festiwal Murali – Outer Spaces"

Rusza "Festiwal Murali – Outer Spaces"
Mural autorstwa włoskiego artysty "Blu" (fot. wikipedia.com)
PAP / wab

Pięć zaniedbanych ścian w centrum Poznania zostanie ozdobionych muralami - ściennymi malowidłami - podczas rozpoczynającego się w poniedziałek w Poznaniu "Festiwalu Murali – Outer Spaces".

Organizatorzy festiwalu zaprosili pięciu uznanych twórców murali, którzy od poniedziałku do piątku malować będą swoje prace na ścianach pięciu kamienic w centrum Poznania. Będą malowane ściany szczytowe, na granicach działek budowlanych, bez okien.

- Powstanie murali to cel imprezy, ale przede wszystkim jest to wydarzenie, które ma połączyć siły wielu zaangażowanych ludzi, artystów, mieszkańców wytypowanych kamienic, przychylnych urzędników, przedsiębiorców w celu stworzenia nowej, jakości i pokazania wpływu oddolnych inicjatyw na przestrzeń, w której żyjemy – powiedział Paweł Janowski ze Stowarzyszenia Inner Art.

Według niego, murale przyczyniają się do polepszenia jakości przestrzeni w jakiem żyjemy. - Są dowodem na to, że miasto tętni życiem i kolorem - powiedział. Swoje murale w Poznaniu stworzą artyści z Włoch, Francji, Hiszpanii i Holandii.

Najbardziej znanym z nich jest Włoch "Blu", który zyskał sławę, podróżując po świecie oraz malując swoje mocno zaangażowane politycznie i społecznie murale. Podejmuje tematy takie jak wojna, śmierć, władza.

Pochodzący z Holandii "Erosie" w swoich pracach wykorzystuje zabawę reklamą, grafiką, graffiti czy ilustracją.

"Kenor", uchodzący za jednego z najciekawszych artystów współczesnej Hiszpanii, w swoich pracach ujmuje kwintesencję klimatu i stylu życia Barcelony, mieszając inspiracje klasycznym malarstwem z grafiką.

Prace pochodzącego z Francji "Remeda" są czyste, syntetyczne, czytelne. Płaskie powierzchnie koloru oraz smukłe krawędzie nadają jego muralom elegancji i klasy.

Kolejny uczestnik festiwalu Hiszpan "Sam3" tworzy murale zdominowane przez czarny kolor. Najbardziej znany jest ze swoich wielkoformatowych murali pokazujących ludzi w absurdalnych, baśniowych sytuacjach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rusza "Festiwal Murali – Outer Spaces"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.