Saksofonista Chico Freeman zagra w Poznaniu

Saksofonista Chico Freeman zagra w Poznaniu
(fot. youtube.com)
5 lat temu
PAP / kw

Reprezentant elity chicagowskiego jazzu Chico Freeman wystąpi 16 kwietnia w CK Zamek w Poznaniu. W ramach Ery Jazzu muzyk przedstawi swój nowy projekt.

W ramach Ery Jazzu Chico Freeman do współpracy zaprosił znakomitych młodych muzyków z Poznania - powiedział PAP Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu. "Ten wyjątkowy Chico Freeman & Poznań Jazz Project jest dowodem współpracy oraz wypracowania brzmień i nastrojów, jakie powstają podczas spotkania wielkiej legendy jazzu z kreatywnymi, polskim muzykami" - dodał Piątkowski.

Ostatnie projekty Chico Freemana, realizowane z muzykami europejskimi oraz amerykańskimi koncentrują się wokół nowoczesnego, standardowego jazzu. "Są to nagrania w stylistyce przebojowego Brainstorm, ale także melancholijne, subtelne jazzowe frazy wraz z +Essencse of Silence+, sztandarowy +Chico Freeman 4-tet+, z genialnym pianistą Antonio Farao czy +Elvin Jones Project+ - z tuzami amerykańskiego jazzu, jak Joe Lovano, George Cables, Lonnie Plaxico, Winard Harper" - charakteryzuje twórczość muzyka Piątkowski.

Amerykański saksofonista Chico Freeman (ur. 1949r.) należy do wybitnych instrumentalistów nowoczesnego jazzu. Pochodzi ze słynnego "klanu Freemanów" - rodzinnej elity chicagowskiego jazzu, którą tworzą wybitni i legendarni artyści: ojciec Von Freeman - saksofonista, wuj George to gitarzysta, wuj Bruz jest perkusistą, a Evertt - trębaczem.

Chico zaczynał od gry na trąbce, potem zmienił instrument na saksofon tenorowy, by brzmieniem zbliżyć się do gry swego największego idola - ojca Von Freemana. Początkowo grywał w lokalnych zespołach rhythm and bluesowych, ale dość szybko zainteresował się ideą "black music", przystał do słynnego ruchu AACM i nawiązał współpracę z Lesterem Bowiem, Don Pullenem, Famadou Don Moye i Muhalem Richardem Abramsem.

Już w latach siedemdziesiątych nagrywał i koncertował z najważniejszymi muzykami jazzu. Nazwisko Chico Freemana pojawia się na płytach takich sław, jak Dizzy Gillespie, McCoy Tyner, Charles Mingus, Jack DeJohnette, Art Blakey, Wynton Marsalis, Brandford Marsalis.

Chico Freeman pojawia się jako solista w zespołach i sesjach grup Earth, Wind & Fire, The Eurythmics, The Temptations, The Four Tops, a nawet u Stinga.

Fascynując się muzyką latynoską współpracuje ze sławami latin-jazzu: Tito Puente, Machito, Irakere, Arturo Sandovalem, Celią Cruz, Giovannim Hidalgo, Paulinho DaCosta, Nana Vasconcelos.

Saksofonista ma swoje autorskie projekty: prowadzi formację Brainstorm oraz jest muzykiem słynnej formacji The Roots, m.in. z Bennym Golsonem, Samem Riversem, Nathanem Davisem i Arthurem Blythe, tworzy wraz z Lesterem Bowie, Don Moye i Kirk Lightsey'em, nawiązujący do tradycji AACM kwartet The Leaders. Nagrywa wraz z ojcem albumy "Fathers And Sons" oraz "Freeman And Freeman". Zrealizowana w 1979 roku płyta "Spirit Sensitive" należy do najlepszego zbioru ballad nagranych przez współczesnego tenorzystę.

"W stylu Chicgo Freemana - mówi Dionizy Piątkowski - interesująco splata się tradycja post-coltrane'owska z charakterystycznymi dla niej długimi, rozpędzonymi frazami, z chropawością i surową ekspresją rhythm and bluesa. Jest mistrzem łączenia fusion z karkołomnymi improwizacjami i potęgą brzmienia saksofonu tenorowego. Frazy stają się nowocześnie +coltrane'owskie+, ale słychać w nich także powściągliwość stylistyki ojca muzyka, legendarnego saksofonisty Von Freemana".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Saksofonista Chico Freeman zagra w Poznaniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.