Sejm uczcił pamięć reżysera Rybkowskiego

PAP/ ad

Sejm przyjął w piątek uchwałę ws. uczczenia pamięci twórcy filmowego Jana Rybkowskiego, reżysera m.in. serialu "Chłopi". 4 kwietnia przypada 100. rocznica urodzin artysty.

Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, spuścizna filmowa Rybkowskiego jest imponująca i różnorodna, obejmuje kilkadziesiąt filmów, wśród nich filmy kostiumowe, dramaty wojenno-okupacyjne, filmy psychologiczne, fabularne i komediowe.

Przypomniano, że Rybkowski był także pedagogiem. W 1972 r. został pracownikiem naukowym Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W latach 1974-1978 piastował funkcję dziekana Wydziału Reżyserskiego tej uczelni.

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Rybkowskiego, a także 25. rocznica jego śmierci.

Rybkowski, reżyser, scenograf i pedagog, urodził się 4 kwietnia 1912 r. w osadzie Bolesławów
(obecnie część Ostrowca Świętokrzyskiego). Kształcił się w Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, w klasie architektury wnętrz i na Wydziale Reżyserii Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie. Jako scenograf współpracował m.in. ze stołecznym Teatrem Ateneum.

Jako twórca filmowy Rybkowski wyreżyserował m.in. komedie z Tadeuszem Fijewskim w obsadzie - "Kapelusz pana Anatola" (1957), "Pan Anatol szuka miliona" (1958) i "Inspekcja pana Anatola" (1959), film psychologiczny z akcją osadzoną w lutym 1945 r., pt. "Dziś w nocy umrze miasto" (1961), film historyczny "Gniazdo" (1974), a także seriale "Chłopi" (1972, na podstawie powieści Władysława Reymonta) i "Kariera Nikodema Dyzmy" (1980, reżyseria wspólnie z Markiem Nowickim, na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza).

Artysta zmarł 29 grudnia 1987 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sejm uczcił pamięć reżysera Rybkowskiego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.