Skarby legendarnego marszanda na aukcji

PAP / drr

Kolekcję legendarnego francuskiego marszanda Ambroise Vollarda, patrona awangardy, który przyjaźnił się z Cezanne'em, Picassem, Gauguinem i Van Goghiem, wystawiono w piątek na pokaz. Aukcje w domu Sotheby's w Paryżu i Londynie odbędą się w końcu miesiąca.

Ambroise Vollard (1866-1939) to jedna z najbardziej znaczących i fascynujących postaci w historii sztuki nowoczesnej. Obdarzony nadzwyczajnym instynktem rozpoznawania przyszłych mistrzów, odegrał w niej rolę nie do przecenienia.

To on zorganizował - w 1901 roku - pierwszą wystawę Picassa w Paryżu. Wcześniej - w 1895 roku - retrospektywę Cezanne'a, a w 1896 - wystawę praktycznie nieznanego jeszcze Van Gogha.

Wszystkie dzieła z kolekcji marszanda wystawionej obecnie na aukcję pozostawały w bankowym skarbcu ponad 70 lat.

Kolekcję odkryto w 1979 roku w skarbcu w Paryżu. Zdeponował ją tam w 1939 roku, po śmierci marszanda, jego współpracownik, Jugosłowianin Erich Szlomović (podpisujący się również: Chlomovic i Slomovic), który po wybuchu wojny wyjechał z Francji i wkrótce potem zginął z rąk hitlerowców.

Kiedy po 40 latach bank zaczął domagać się opłat za depozyt, pozwolono otworzyć skarbiec. Jednak do sprzedaży dzieł sztuki, wyznaczonej na marzec 1981 roku w Hotel Drouot w Paryżu, nie doszło. Uzgodnienia między spadkobiercami Vollarda i Szlomovicia trwały niemal 30 lat, a roszczenia do kolekcji zgłaszały także władze Jugosławii.

Obecnie na licytację wystawiono 140 dzieł, m.in. wczesny portret Cezanne'a ukazujący jego przyjaciela z dzieciństwa, francuskiego powieściopisarza Emile'a Zolę, wyceniany na 500-800 tys. euro, oraz monotypie Degasa, odbitkę ryciny Picassa "Skromny posiłek" z 1904 roku - z tzw. okresu błękitnego i obraz z początku okresu różowego, przedstawiający rodzinę cyrkowców i linoskoczków z 1905 roku.

Do największych rarytasów z kolekcji Vollarda należy wczesny pejzaż Andre Deraina "Drzewa w Collioure" (z 1905 roku) o mocnych, fowistycznych barwach, wyceniony na 15 mln euro. Jego aukcja odbędzie się 22 czerwca w Londynie.

Inne arcydzieła zostaną wystawione na aukcję 29 czerwca w Paryżu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Skarby legendarnego marszanda na aukcji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.