Skarby ziemi sądeckiej i gorlickiej

Zobacz galerię
Skarby ziemi sądeckiej i gorlickiej
fot. Małopolska Organizacja Turystyczna
Małopolska Organizacja Turystyczna

Sądeckie i gorlickie to atrakcyjne turystycznie krainy, z bogatą tradycją, skarbami folkloru, kuchni i pięknym krajobrazem. Turystyka aktywna zimą i latem, uzdrowiska, wydarzenia - wszystko to jest magnesem dla turystów.

W myśl hasła "Małopolski potencjał, szwajcarska jakość" przebiegają działania Małopolskiej Organizacji Turystycznej przy realizacji  projektu "Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego", który jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Jego partnerami obok MOT są powiaty: gorlicki i nowosądecki, a  liderem projektu jest Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Dzięki pozyskaniu środków z projektu szwajcarskiego, możemy w szczególny sposób realizować promocję subregionu gorlicko-sądeckiego, który z pewnością jest tego wart. Prezes MOT Leszek Zegzda podkreśla, że w ciągu kilku ostatnich lat zwiększa się spektrum zadań powierzanych Małopolskiej Organizacji Turystycznej i widać, że organizacja jest na topie.  Zajęcie przez MOT pierwszego miejsca w rankingu regionalnych organizacji turystycznych za rok 2012, znaczne zwiększenie budżetu i podwojenie ilości pracowników pozwala na realizację tak ambitnych projektów jak projekt szwajcarski, w którym MOT ma swój komponent "Stworzenie spójnego systemu promocji subregionu".
Sukces w działaniach promocyjnych zapewniają ludzie z pasją - mówi Leszek Zegzda - zarówno pracownicy MOT, jak i koledzy z instytucji  współpracujących, Urzędu Marszałkowskiego i samorządów lokalnych, partnerzy z terenu, członkowie MOT, ci duzi i ci mali - wszyscy swoją pracą przyczyniają się do powodzenia naszych działań .

Marki lokalne czyli magnesy turystyczne

Główny nurt promocji subregionu odpowiada produktom turystycznym wspólnym dla obu powiatów, czyli markom lokalnym. Należą do nich liczne w tym obszarze uzdrowiska, stacje narciarskie, a więc turystyka aktywna: zimowa i letnia, turystyka kulturowa, zwłaszcza Szlak Architektury Drewnianej i Trasy Smakoszy, skarby UNESCO, bogactwo kultur (Lachy Sądeckie, Łemkowie, Pogórzanie, Górale),  Szlak Naftowy, rękodzieło i tradycja. W zwiedzanie najciekawszych zakątków regionu doskonale wpisują się szlaki kulturowe.
Najczęściej odwiedzanym jest Szlak Architektury Drewnianej , flagowy produkt Województwa Małopolskiego, zarządzany przez Małopolską Organizację Turystyczną. To szlak samochodowy  o długości 1500 km, zapraszający do zwiedzania 253 obiektów drewnianych o niezwykłej wartości, którego pomysł powstał blisko dwadzieścia lat temu. Dziś mówimy o "Otwartym Szlaku Architektury Drewnianej", co oznacza  udostępnienie w sezonie ponad 70 obiektów oraz zatrudnienie tyleż bezrobotnych osób w regionie. Organizowane przez MOT cykle bezpłatnych koncertów "Muzyka zaklęta w drewnie" dają szansę na obcowanie ze sztukę tym, którzy nie mają do niej dostępu na co dzień. Rocznie około pół miliona osób gości w drewnianych perełkach. Ożywianie szlaku przybiera wciąż nowe formy, dostosowane do potrzeb turystów. W obiektach pojawiły się mapki tras rajdów rowerowych, opracowane przez MOT, organizatora kilku pionierskich rajdów po szlakach łączących drewniane skarby architektury w subregionie.
Obiekty, głównie sakralne - kościoły i cerkiewki kryte gontem, ale i szlacheckie dwory, zabudowy ryneczków czy gwarne karczmy, wszystkie wpisane są do rejestru zabytków. Spośród 8 umieszczonych na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO aż 6 leży w subregionie gorlicko-sądeckim (w Sękowej, Binarowej, Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu oraz Brunarach Wyżnych). Są one  szczególnie promowane jako część małopolskiego Szlaku UNESCO.
W rocznicę wybuchu I wojny światowej bardzo atrakcyjny dla koneserów historii jest Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Małopolskimi ścieżkami lubi chadzać historia, jej świadkami są zabytkowe cmentarze - dzieła cenionych architektów oraz pola bitewne i twierdze, a towarzyszy im pamięć o walczących wspólnie wielu narodach Europy, dzielących wspólnie skrawek cmentarnej ziemi.

Smakowity subregion

Bogata i niezwykle smakowita kuchnia Małopolski jest widoczna w ofercie turystycznej regionu. To właśnie ta, kulinarna część naszego dziedzictwa na tle skarbów natury i bogactwa kultury stanowi o zainteresowaniu odwiedzających.
Łagodne, nasłonecznione stoki Beskidu Sądeckiego obfitują w sady owocowe, zwłaszcza słynne jabłka łąckie i śliwy decydują o specyfice lokalnej kuchni.  Miody z pasiek i owoce z sadów, świeże i suszone, wykorzystuje się nie tylko do deserów i przetworów, ale również do mięs, zup i sosów.  Dla turystów szczególnie atrakcyjny jest barwny folklor góralski i jego kuchnia z potrawami z owczego mleka i jagnięciny, bacówkami i tradycją pasterską.
Warsztaty kulinarne organizowane w restauracjach i karczmach uczą przyrządzania  tradycyjnych dań. W Karczmie Gościniec Galicyjski w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu można opanować sztukę pieczenia placków pasterskich  z okrasą, które są, obok pierogów łomniczańskich, wizytówką kuchni Doliny Popradu. Można też  spróbować wyrobu dań kuchni fasolowej, czyli przyrządzania pasztetów, kiełbas i ciasteczek z fasoli "Piękny Jaś" z Doliny Dunajca. W Stróżach, w "Sądeckim Bartniku" warsztaty wyrobu ciasteczek miodowych i świec z wosku towarzyszą wspaniałej miodowej kuchni i opowieściom o życiu pszczół.
W Beskidzie Niskim króluje kuchnia łemkowska, a Wysowa - Zdrój z karczmą "Gościnna Chata" jest jej wizytówką, w której urządza się warsztaty kulinarnej. Pobliski Stary Dom Zdrojowy, organizator Święta Rydza, jest ambasadorem rydzowej kuchni. Wschodnia część subregionu,  kojarzona z Łemkowszczyzną jest ciekawym akcentem etnicznym obok kultury Lachów, Pogórzan, Górali Sądeckich i Czarnych Górali znad Popradu. Obrzędy i zwyczaje związane z tradycją lokalną przenoszą nas w odległe czasy i pozwalają lepiej zrozumieć tradycję.

Działania promujące subregion

Prowadzimy działania standardowe, takie jak: prezentacja subregionu na targach czy wydarzeniach promocyjnych - wyjaśnia Prezes MOT, Leszek Zegzda - ale również pokusiliśmy się o akcje ambientowe, np. w biurowcach krakowskich lub w sieci kin wraz z emisją spotu reklamowego. Równolegle prowadzona jest kampania w mediach. Hasło "Obierz kierunek. Smakowite gorlicko-sądeckie zaprasza" ma zachęcić gości do wybrania tej destynacji. Promocja subregionu gorlicko-sądeckiego na tle bogactwa i różnorodności Małopolski to wdzięczna praca , która przynosi widoczne efekty. Region tak barwny i bogaty w atrakcje to pole do popisu dla kreatywności zespołu MOT. Wspaniałe zabytki, pyszna lokalna kuchnia i żywe tradycje widoczne w obrzędach, strojach i muzyce są dla turystów jak magnes. Dlatego nasza promocja to nie nudne foldery i tabliczki, to pokaz mody inspirowanej folklorem, " trasy smakoszy", certyfikacja karczm i promocja twórców lokalnych To również imprezy promocyjne,  odlotowe koncerty, rajdy rowerowe i loty balonem. To tryskające energią czerwone korale  dodające kobietom urody, a mężczyznom fantazji . Małopolski Koralowy Camper jeżdżący po świecie jest tego najlepszym dowodem.

Portal i aplikacja

Najważniejszym trwałym efektem projektu jest portal promujący subregion gorlicko-sądecki, realizowany przez Małopolską Organizację Turystyczną, dostępny pod dwoma domenami: gorlickie-sadeckie.pl i obierzkierunek.pl. Portal zawiera informacje na temat miejsc, ich opisy, historię, ciekawostki. Jest w nim zawarta interaktywna mapa pomagająca zaplanowanie podróży. Wszystkie atrakcje podzielone są na kategorie, a atrakcyjność portalu zapewnia duża ilość dobrych zdjęć, piktogramy, będzie też można obejrzeć filmiki pokazujące najciekawsze miejsca.

Oprócz portalu jest dostępna także aplikacja na urządzenia mobilne na dwa systemy: android i iOS. Jest to dwujęzyczna aplikacja mobilna w języku polskim i angielskim, uruchamiana  w trybie online, jak też offline. Do pobrania będą również  kody QR.  Tabliczki z kodami zostaną rozmieszczone na prawie 80 obiektach w terenie. Stanowiąc kompendium wiedzy o subregionie, portal  przez połączenie z portalami społecznościowymi dotrze do większej liczby odbiorców.

Otwarcia sezonów: Krynica - Zdrój  zaprasza

Można powiedzieć, że w Małopolsce życie turystyczne wyznaczane jest sezonami i toczy się między uroczystymi Inauguracjami Sezonu Letniego i Zimowego w Małopolsce. Z roku na rok wydarzenia te mają coraz wyższą rangę, bogatszy program i są przygotowywane przez Małopolską Organizację z coraz większym rozmachem. Po otwarciu sezonu letniego, kiedy krynicki deptak stał się scenerią imprezy, jakiej dawno nie widziała "perła uzdrowisk polskich", nadszedł czas by planować zimowy wypoczynek. Przed nami Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Narciarskiego 2014/2015. To jedyne takie wydarzenie w Polsce! W tym sezonie ponownie odbędzie się na Sądecczyźnie, w  Stacji Narciarskiej Jaworzyna Krynicka. Jak co roku, mnóstwo atrakcji: m.in. konkursy z nagrodami, testy nart, pokazy jazdy narciarzy i snowboardzistów i niespodzianki od sponsorów.
Otwarcie sezonu narciarskiego to święto wszystkich miłośników sportów zimowych i śnieżnych zabaw. Małopolska Organizacja Turystyczna zaprasza 13 grudnia 2014 r. na stoki Jaworzyny!

Wśród małopolskich terenów narciarskich,  na Sądecczyźnie i Ziemi Gorlickiej turyści znajdą doskonałe warunki do zimowej rekreacji . Ośrodki narciarskie w Krynicy, Tyliczu, Muszynie, Wierchomli, Rytrze i na Magurze Małastowskiej oferują koleje krzesełkowe i trasy zjazdowe oraz  biegowe, sztuczne lodowiska i tory saneczkowe. Towarzyszy im, jakże  poszukiwana przez klientów  w myśl hasła " z nart do basenu", oferta zabiegów Spa - dla zdrowia i urody. W subregionie gorlicko - sądeckim o  takie zestawienie  nietrudno, bowiem większość terenów narciarskich leży w pobliżu uzdrowisk z wodami mineralnymi.

Wszystkie ośrodki narciarskie wyposażone są w nowoczesną infrastrukturę, wypożyczalnie sprzętu,  serwisy i szkółki narciarskie, a często w stylowe karczmy regionalne z miejscową kuchnią. Różnorodna infrastruktura i bliskość atrakcji turystycznych inspirują do aktywnego i pełnego wrażeń wypoczynku.
Warto przypomnieć, że  w roku 2013 scenerią Ogólnopolskiego Otwarcia Sezonu Zimowego była również Sądecczyzna, która skutecznie konkuruje z Podhalem.  Uroczystość miała miejsce w stacji Wierchomla Dwie Doliny. Turystyka zimowa to nasz mocny atut - mówi  Leszek Zegzda - region czerpie z aktywności zimowych, korzystają z nich właściciele wyciągów, gastronomia,  gestorzy bazy noclegowej i atrakcje turystyczne.  We wspólnym interesie samorządów i przedsiębiorców  jest podtrzymanie tego zainteresowania.

 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.