Św. Franciszek we Wrocławskim Teatrze Lalek

Św. Franciszek we Wrocławskim Teatrze Lalek
(fot. Wrocławski Teatr Lalek)
PAP / psd

Premiera spektaklu "Franciszek, sen everymana" Mateusza Pakuły w reżyserii Jolanty Denejko jest przygotowywana we Wrocławskim Teatrze Lalek. Sztuka jest adresowana do gimnazjalistów i licealistów, ma im przybliżyć nie tylko postać św. Franciszka, ale przede wszystkim problemy, z jakimi się zmagał.

Jak powiedziała PAP w piątek rzeczniczka Wrocławskiego Teatru Lalek Anna Hejno, "Franciszek, sen everymana", to spektakl zrealizowany według koncepcji prof. Dariusza Kosińskiego na podstawie scenariusza Mateusza Pakuły. -Tekst czerpie z duchowości franciszkańskiej, ale pozostaje na wskroś współczesny. To opowieść o świętym z Asyżu, ale bardzo nietypowa, głównym jej bohaterem nie jest bowiem Franciszek, ale everyman, młody człowiek doświadczający w realiach współczesnego świata cierpień wyjętych niejako z biografii św. Franciszka - powiedziała Hejno.

Reżyserująca spektakl Jolanta Denejko powiedziała w rozmowie z PAP, że sztuka jest adresowana do młodzieży, do dziewczyn i chłopaków, którzy mają po kilkanaście lat. -Którym ktoś taki, jak św. Franciszek jest potrzebny. Ktoś kto pokaże dobro w świecie, który jest chaotyczny, skażony złem, cierpieniem - wyjaśniła Denejko.

Podkreśliła, że zarówno jej, jak i aktorom czy samemu dyrektorowi Robertowi Skolmowskiemu bardzo zależy, aby młodzi ludzie znaleźli we Wrocławskim Teatrze Lalek swoje miejsce, gdzie będą mogli się czegoś dowiedzieć o świecie, historii, ale i podyskutować o nurtujących ich problemach.

Denejko wyjaśniła, że właściwie sztuka nie opowiada o św. Franciszku. -W sztuce św. Franciszek towarzyszy chłopakowi, który ma doświadczenia większości chłopców chodzących po ulicy, chodzących do szkoły, spierających się z rodzicami, pragnących przeżyć jakieś szczęście - mówiła reżyserka. -Sam główny bohater to bardzo doświadczony nastolatek, który jest tytułowym everymanem. Tak się przedstawia, bo nie wie, jak się nazywa, ale więcej nie powiem, bo to bardzo ważny wątek przedstawienia - zastrzegła Denejko.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Św. Franciszek we Wrocławskim Teatrze Lalek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.