Szczotkowanie i nitkowanie zębów nie zapobiega próchnicy

Zaskakujące informacje na temat higieny jamy ustnej i zębów. Zdj.: AllaSerebrina/depositphotos.com
POPSci/tkb

Podstawą dbania o higienę jamy ustnej i zębów jest szczotkowanie, płukanie oraz nitkowanie przestrzeni między zębami - to wiedza znana nam od dawna. Niestety, niewłaściwe wykonywanie tych czynności może mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, co więcej, te czynności nie zapobiegną rozwijaniu się próchnicy w naszych zębach - informuje portal popsci.com.

Philippe Hujoel - dentysta i prof. University of Washington School of Dentistry w niedawnym wywiadzie przekazał zaskakujące informacje: "Ani szczotkowanie, ani nitkowanie zębów nie ma znaczącego, naukowo udowodnionego wpływu na zapobieganie próchnicy. Owszem, fluor zawarty w niektórych pastach do zębów wzmacnia nasze zęby, jednakże to nie wszystko".

Według profesora Hujoela najlepszym sposobem zapobiegania próchnicy [oprócz wspomnianych zabiegów higienicznych - przyp. red.] jest całkowite unikanie cukru oraz prostych węglowodanów.

Naukowiec wezwał także wszystkich stomatologów do przeprowadzania odpowiednich badań uzębienia pacjentów, aby mieli oni pewność co do działania ich zaleceń stomatologicznych. Jako przykład niskiej świadomości społeczeństwa podał nitkowanie zębów. Według niego osoby, które nie mają wypełnień w zębach lub nie wymagają koniecznych zabiegów dentystycznych z uwagi na dobry stan ich uzębienia, nici dentystycznych winny używać jedynie w wypadku utknięcia resztki jedzenia między zębami. Dodatkowo, jeśli owe osoby używają już nici dentystycznych, powinny one starać się uczynić jak najmniej urazów w obszarach między zębami.

Jeśli chodzi o szczotkowanie, prof. Hujoel zaleca stosowanie pasty do zębów z fluorem, ponieważ fluor jest skuteczny w zapobieganiu próchnicy. Jednakże, zaznacza, po szczotkowaniu nie należy przepłukiwać jamy ustnej wodą, gdyż ta wypłukuje fluor, który powinien zostać na zębach.

Kolejna ważna uwaga stomatologa dotyczy nacisku szczoteczki na zęby. Nie powinien być on zbyt mocny, gdyż może spowodować uszkodzenie dziąseł oraz w dłuższej perspektywie szkliwa.

"Celem szczotkowania jest nałożenie fluoru oraz usunięcie niechcianej płytki nazębnej jak i resztek jedzenia, nie zdzieranie szkliwa" - przekazał Philippe Hujoel.

Źródło: POPSci/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szczotkowanie i nitkowanie zębów nie zapobiega próchnicy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.