Szekspir według Polaków na Globe to Globe

Szekspir według Polaków na Globe to Globe
PAP / drr

Na największym w świecie festiwalu szekspirowskim (Globe to Globe) wystąpią trzy teatry z Polski z inscenizacją "Makbeta". Festiwal odbywa się w Londynie, Edynburgu, Stratford-upon-Avon, Newcastle, Gateshead, Birmingham, oraz Eisteddfod.

Festiwal zainaugurowano w 448 rocznicę urodzin Szekspira w Stratfor-upon-Avon (23 kwietnia 1564) w oddanym do użytku w 1997 r. teatrze The Globe, będącym repliką oryginalnego, elżbietańskiego teatru, w którym jako aktor występował sam Szekspir.

DEON.PL POLECA

Tam właśnie z trzema przedstawieniami w maju wystąpi Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu ze spektaklem "Makbet" w reżyserii Mai Kleczewskiej:

- Makbet Kleczewskiej przenosi Szekspira we współczesne polskie realia. Bohaterami mieszkają w blokowiskach na obrzeżach miast. To ludzie wewnętrznie nieskomplikowani, środowisko bez specjalnych aspiracji, typ młodzieży po technikum - mówi Paweł Kamiński z Polskiego Instytutu Kulturalnego w Londynie. - Niektóre elementy obecne u Szekspira są w inscenizacji Kleczewskiej przerysowane dla nadania im większej ekspresji, zwłaszcza emocje. Od pierwszej do ostatniej chwili gra jest na wysokim poziomie adrenaliny. To spektakl, w którym jest dużo ruchu scenicznego i żywiołowej gestykulacji sprawiający wrażenie drapieżnego - dodaje.

Kamiński zaznacza, że zaproszenie opolskiego teatru do międzynarodowego festiwalu szekspirowskiego jest dużym wyróżnieniem, ponieważ jego kuratorzy na dwa lata przed jego zorganizowaniem objechali praktycznie wszystkie kraje świata oglądając inscenizacje szekspirowskie i wybrali najbardziej nowatorskie.

Dwoje aktorów występujących w przedstawieniu w 2005 r. otrzymało nagrodę Złotej Maski, a reżyserkę nagrodzono Paszportem Polityki w 2006 r.

"Makbeta" wystawi też kultowy na Wyspach wrocławski teatr "Pieśń Kozła", który wykształcił oryginalną technikę śpiewu i ruchu. "Jest to teatr bardzo plastyczny, wizualny, w którym scenografia i choreografia są ważniejsze niż tekst" - mówi o nim Kamiński.

"Pieśń Kozła" wystawiał "Makbeta" w ośrodku kulturalnym Barbican w 2010 r., a ponieważ został uznany za inscenizację bardzo oryginalną, na prośbę organizatorów Festiwalu zostanie pokazany ponownie, tym razem w Edynburgu.

Oprócz "Makbetha" wrocławski teatr zaprezentuje też "Pieśni Leara" - widowisko oparte na "Królu Learze" Szekspira. Jest to przedstawienie, które Kamiński nazywa "silnie przetworzonym". Jest w nim mnóstwo tańca i ruchu, a znacznie mniej słowa.

W ramach Festiwalu pokazany będzie także "Makbet" w reżyserii Grzegorza Jarzyny - dyrektora artystycznego warszawskiego Teatru Rozmaitości.

Ogółem wystawionych zostanie wszystkich 37 sztuk mistrza ze Stratfordu, łącznie z tymi, które pokazuje się rzadko, ponieważ uchodzą za trudne.

Uwagę zwraca także "Król Lear" po białorusku, "Hamlet" po litewsku, "Sen Nocy Letniej" po rosyjsku w reżyserii Dmitrija Krimowa. Teatr z Iraku pokaże "Romea i Julię", a znany indyjski aktor Iqbal Khan, gwiazda Bollywoodu pokaże "Wiele Hałasu O Nic" w swojej reżyserii. Przedstawienia w obcych językach będą pokazane z napisami po angielsku.

Festiwal potrwa do końca października i jest elementem tzw. kulturalnej olimpiady pokrywającej się czasowo z igrzyskami olimpijskimi London 2012. "Globe To Globe" koordynuje renomowany zespół teatralny specjalizujący się w inscenizacjach sztuk Szekspira Royal Shakespeare Company.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szekspir według Polaków na Globe to Globe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.