Tajemnicze „drzwi” na Marsie. Naukowcy wyjaśniają czym faktycznie są

Tajemnicze „drzwi” na Marsie. Naukowcy wyjaśniają czym faktycznie są
Fot. Daniele Colucci / unsplash.com / Twitter.com
national-geographic.pl / tk

Będący na Marsie łazik NASA Curiosity zrobił kilka dni temu zagadkową fotografię. Widać na niej tajemniczo wyglądający otwór, który przypomina wejście do podziemnego pomieszczenia. Czym faktycznie są zagadkowe „drzwi”?

Marsjańskie „drzwi” od zaczęto komentować jako tajemny tunel Marsjan.

Amerykanie wierzą w UFO

W internecie od razu pojawiły się komentarze jakoby zagadkowe „drzwi” były tajemnym tunelem Marsjan. Jak pokazują statystyki, aż 65 proc. Amerykanów wierzy w istnienie pozaziemskich istot. Co więcej, Kongres USA rozpoczął niedawno po raz pierwszy od ponad 50 lat publiczne przesłuchania na temat UFO.

Czym są zagadkowe "drzwi"?

Jak się okazuje, tajemnicze „drzwi” na Marsie nie są w rzeczywistości wejściem do podziemnego pomieszczenia. Naukowcy mają na to zjawisko o wiele prostsze wyjaśnienie. „Są zgodni, że ‘drzwi’ widoczne na zdjęciu zostały wytworzone przez naturalną erozję. Marsjańskie wiatry oddziaływały przez długi czas na tę konkretną skałę” – podaje portal national-geographic.pl.

DEON.PL POLECA

Otwórz widoczny na fotografii to w rzeczywistości szczelina w skale, która ma niecałe pół metra wysokości i 30 centymetrów szerokości.

Łazik wykonał zdjęcie kamerą masztową 7 maja. Jest to jednak bardzo powiększone ujęcie drobnej szczeliny w skale. NASA wyjaśnia, że otwór, który jest widoczny na fotografii, ma w rzeczywistości ok. 30 centymetrów szerokości i 45 centymetrów wysokości.

– Widać, że cała powierzchnia tej skały jest drastycznie popękana. Tutaj niepotrzebne było trzęsienie ziemi, żeby wytworzyła się taka dziura – mówi Nicholas Mangold, geolog planetarny z Uniwersytetu w Nantes.

Źródło: national-geographic.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński

Na jaką zmianę czeka świat?

Autorzy przepytują Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tajemnicze „drzwi” na Marsie. Naukowcy wyjaśniają czym faktycznie są
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.