Tak powstają zdjęcia Google Street View

Tak powstają zdjęcia Google Street View
(fot. Google Street View)
Rafał Grzyb / PAP / slo

Samochód, trójkołowy rower, skuter śnieżny, specjalny wózek i plecak - dzięki tym urządzeniom specjaliści na całym świecie wykonują zdjęcia do usługi Google Street View (GSV). Kopalnia` Soli w Wieliczce, którą fotografowano specjalnym aparatem na statywie, pojawiła się właśnie na GSV.

Jak powiedział PAP Piotr Zalewski z Google Polska, na pomysł, aby robić panoramiczne zdjęcia miejsc na całym świecie wpadli twórcy firmy Google Larry Page i Sergey Brin. Street View uruchomiono w 2007 r.; od tego czasu wykonano dziesiątki milionów zdjęć, dokumentując najciekawsze i najtrudniej dostępne miejsca w 50 krajach, na siedmiu kontynentach.

- W Polsce jest już dostępnych większość publicznych miejsc i ulic, a także takie zabytki z polskiej Listy Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO jak Kościół Pokoju w Świdnicy, Kościół Pokoju w Jaworze czy Zamek Królewski na Wawelu - zaznaczył Zalewski.

Ostatnim zabytkiem dodanym do usługi jest Kopalnia Soli w Wieliczce - pierwszy podziemny obiekt w Europie udostępniony poprzez Street View.

DEON.PL POLECA

Do fotografowania podziemnych korytarzy, komór i kaplic początkowo chciano wykorzystać wózek Trolley, specjalnie skonstruowany do fotografowania wnętrz obiektów zabytkowych. Z powodu trudności technicznych ostatecznie zespół użył specjalnego aparatu fotograficznego ze statywem.

Wózek Trolley to jeden z kilku pojazdów i urządzeń wykorzystywanych na całym świecie do robienia zdjęć na potrzeby Street View.

Zdjęcia ulic i miast są wykonywane przy pomocy floty samochodów osobowych Street View. Samochody są wyposażone w 15 obiektywów wykonujących panoramiczne zdjęcia (360 stopni), czujniki ruchu do rejestrowania własnej pozycji, dysk twardy do zapisywania danych, niewielki komputer obsługujący cały system, a także lasery zbierające dane 3D w celu określania odległości na zdjęciach. Od 2007 r. samochody Street View przejechały łącznie ponad 8 milionów kilometrów uwieczniając na zdjęciach ponad 3 tysiące miast.

Aby móc zmieścić się w wąskich uliczkach Paryża czy Barcelony zespół inżynierów zbudował system aparatów zamocowany na trójkołowym rowerze Trike. Za pomocą tego pojazdu udostępniono także zdjęcia takich miejsc jak parki rozrywki, miasteczka uniwersyteckie, ogrody zoologiczne czy miejsca światowego dziedzictwa UNESCO.

Ośrodki narciarskie na całym świecie, w tym m.in. górę Whistler Blackkomb w Kanadzie fotografowano przy pomocy skutera śnieżnego Snowmobile.

Kiedy specjaliści z Google zapragnęli przenieść do Street View wnętrza najważniejszych światowych muzeów musieli skonstruować system, który mógłby z łatwością mieścić się w muzealnych drzwiach i lawirować pomiędzy eksponatami. W ten sposób powstał pchany wózek Trolley z systemem aparatów. Dzięki niemu zgromadzono zdjęcia nie tylko z muzeów, ale także z Białego Domu, Wieży Eiffla, czy polskich zamków Książ i Kórnik.

Ostatnim pomysłem był specjalny plecak Trekker, który operator niesie na plecach. Sprzęt jest lekki i poręczny i można nim robić zdjęcia w ciasnych i wąskich miejscach oraz wszędzie tam, gdzie nie można dotrzeć inaczej niż pieszo. Pierwsze zdjęcia przy użyciu tej technologii zostały wykonane w trudnym, skalistym terenie Wielkiego Kanionu w Arizonie. Potem powstały fotografie m.in. najwyższego budynku świata Burdż Chalifa w Dubaju, wnętrza największego samolotu pasażerskiego świata Airbusa A380 linii Emirates, wahadłowców w Centrum Kosmicznym NASA na Florydzie czy wkrótce dostępne widoki z Wysp Galapagos.

W Polsce do tej pory korzystano z samochodów osobowych. Przy użyciu wózka Trolleya możliwe było sfotografowanie wnętrz zamku w wielkopolskim Kórniku oraz zamku Książ w Wałbrzychu. Jak zapowiada Piotr Zalewski, zabytki te będą dostępne w Street View w ciągu najbliższych miesięcy.

- Na świecie jest kilka plecaków Trekker, ale jeszcze żaden nie dotarł do Polski. Czekamy, żeby się u nas pojawiły, bo wtedy będziemy mogli sfotografować obiekty dotychczas niedostępne np. szczyty Tatr - zapowiedział przedstawiciel Google.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tak powstają zdjęcia Google Street View
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.