Tam'Tam. Sezon niemieckiej kultury w Polsce

Tam'Tam. Sezon niemieckiej kultury w Polsce
"Tam", czyli w Nadrenii Północnej-Westfalii, instytucje i artyści współpracowali z "tam", czyli Polską (źr. fot. culture.pl).
culture.pl / ns

Występy grupy Piny Bausch w Teatrze Wielkim, wystawa Wolfganga Tillmansa w warszawskiej Zachęcie, ekspozycja zakazanej sztuki Trzeciej Rzeszy w Krakowie oraz 24-godzinny maraton jazzowy we Wrocławiu to tylko kilka z ponad dwudziestu wyjątkowych wydarzeń zaczynającego się 16 września Sezonu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii - Tam'Tam.

Wydarzenia Sezonu Kultury Tam'Tam odbywające się w kilkunastu polskich miastach pozwalają spojrzeć na Nadrenię Północną-Westfalię jako zagłębie muzyki współczesnej, sztuk wizualnych, tańca, teatru. Düsseldorf, Kolonia, Wuppertal czy Essen są kolebkami wielu artystycznych projektów. Tam'Tam daje pierwszą w Polsce szansę, aby się o tym przekonać.

Idea Sezonu powstała kilka lat wcześniej. "Tam", czyli w Nadrenii Północnej-Westfalii, instytucje i artyści współpracowali z "tam", czyli Polską. Pracowali razem nad powstaniem i realizacją kulturalnych projektów. Efektem tej intensywnej i wielowymiarowej współpracy spod znaku Tam'Tam jest wyjątkowy przegląd najciekawszych zjawisk współczesnej sceny kulturalnej niemieckiego regionu.

Sezon Kultury odbędzie się równolegle w wielu miejscach w Polsce. W zostanie pokazany film "Pina", zrealizowany w technologii 3D przez pochodzącego z Düsseldorfu, stolicy NRW, Wima Wendersa (18 września), poznański Stary Browar przez miesiąc (od 1 do 29 października) będzie gościł Tanzhaus NRW, jeden z najlepszych na świecie ośrodków teatru tańca.

"Prąd myśli i rzeka książek" to literacka podróż wzdłuż Odry, która w formie spotkań z wybitnymi autorami z Niemiec, Polski i Holandii wystartuje z Wrocławia, aby przez Frankfurt oraz Słubice dotrzeć do Szczecina (1-4 października). Chorwerk Ruhr i artyści Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego połączą siły w Katowicach, gdzie wykonają "Vigilię" Wolfganga Rihma (9 listopada).

Tam'Tam to także wiele wydarzeń odbywających się podczas znanych polskich festiwali. Na "Warszawskiej Jesieni" wystąpi m.in. grupa musikFabrik z repertuarem kompozytora z Westfalii, Karlheinza Stockhausena (22 września). Na Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych odbędzie się przegląd teatrów z Nadrenii (10-12 października) - zostanie pokazana m.in. "Ameryka" Franza Kafki, przygotowana przez Jana Klatę dla Schauspielhaus Bochum.

Idea Tam'Tam zostanie w pełni zrealizowana w projekcie "Escape Enter Space - Młodzi Media Sztuka" (wrzesień 2011 - czerwiec 2012). Teatr, fotografia, muzyka zyskają nowe wymiary dzięki młodemu pokoleniu i najnowszym technologiom. Zostaną przekroczone granice państw i gatunki sztuk. "Escape Enter Space" tworzy sieć, społeczność opartą na zaangażowaniu w kulturę zarówno artystów, jak i zwykłych internautów.

Także specjalnie dla Sezonu Kultury Kunsthalle Düsseldorf i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przygotowały projekt "Trzeci pokój" (jesień 2011 - zima 2012). W obu galeriach powstaną ekspozycje, performance, instalacje, korespondujące ze sobą i nawiązujące do spuścizny zarówno Josepha Beuysa, jak i Edwarda Krasińskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tam'Tam. Sezon niemieckiej kultury w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.