Teatralne nagrody stolicy wręczone

Teatralne nagrody stolicy wręczone
Laureaci teatralnych nagród stolicy - Feliksów Warszawskich (fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / drr

Reżyserzy Adam Sajnuk i Aleksandra Popławska oraz aktorki i aktorzy: Ewa Konstancja Bułhak, Dominika Kluźniak, Anna Smołowik, Borys Szyc i Grzegorz Małecki otrzymali Feliksy Warszawskie - nagrody stołecznego środowiska teatralnego przyznane za sezon 2009/2010.

Nagrodę za najlepszą reżyserię minionego sezonu otrzymali: Adam Sajnuk i Aleksandra Popławska za reżyserię spektaklu "Kompleks Portnoya" na motywach książki Philipa Rotha w Teatrze Konsekwentnym. - To odważna nagroda dla niezależnego teatru. Dedykuję ją wszystkim niezależnym teatrom - powiedział Sajnuk dziękując za nagrodę.

Nagrodę Feliksa za pierwszoplanową rolę żeńską otrzymała Ewa Konstancja Bułhak - odtwórczyni Gilety w spektaklu "Księżniczka na opak wywrócona" w reżyserii Jana Englerta w Teatrze Narodowym.

Feliksem w kategorii pierwszoplanowa rola męska uhonorowano zaś Borysa Szyca, odtwórcę roli Płatonowa w spektaklu "Sztuka bez tytułu" w reżyserii Agnieszki Glińskiej w Teatrze Współczesnym. "Dziękuję wszystkim, z którymi gram, bo bez was po prostu nie byłoby tego spektaklu. Dziękuję bardzo Agnieszce Glińskiej, bo zawsze pojawia się w dobrym momencie w moim życiu" - mówił Szyc.

Dominika Kluźniak - grająca Aleksandrę w "Sztuce bez tytułu" - otrzymała Feliksa w kategorii drugoplanowej roli żeńskiej, a Grzegorz Małecki - grający Edka w "Tangu" Sławomira Mrożka wyreżyserowanym przez Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym - otrzymał Feliksa w kategorii drugoplanowej roli męskiej. - Kiedy gram Czechowa, mam takie pragnienie, aby on siedział na widowni i był zadowolony - powiedziała Kluźniak. Feliks za debiut trafił do Anny Smołowik grającej w "Kompleksie Portnoya".

DEON.PL POLECA

Feliksa specjalnego, przyznawanego przez fundatora Feliksów, otrzymał Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Doceniono go m.in. za rozwój nowoczesnej sceny operowej.

- Jestem wdzięczny wszystkim, z którymi mogłem się zetknąć na swojej drodze zawodowej - dziwnej, nietypowej, absolwenta Politechniki Warszawskiej, który zanurzył się w świat teatru i tam znalazł sens swojej obecności - powiedział wzruszony Dąbrowski.

Dziękował m.in. swoim współpracownikom, artystom Teatru Wielkiego. - Mamy aspiracje najwyższe, aspiracje prawdziwie europejskie, światowe, i naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy ukonstytuowali sens kultury warszawskiej według najlepszych światowych standardów. Taki cel sobie stawiamy i do tego zdążamy - podkreślił.

O tytuły Feliksów Warszawskich, zgodnie z regulaminem konkursu, mogą się ubiegać tylko sceny warszawskie. Jury konkursu pod przewodnictwem Barbary Osterloff obejrzało 66 premier w 22 stołecznych teatrach.

Laureaci nagród w kategorii reżyseria i pierwszoplanowe role obok statuetek otrzymali po 25 tys. zł, pozostali po 12,5 tys. zł. Pierwsza edycja Feliksów odbyła się w sezonie 1998/1999. Ich pomysłodawcą i fundatorem był Feliks Łaski, mecenas kultury z Londynu, zmarły w 2004 roku. Po jego śmierci nagrody funduje Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Polska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Teatralne nagrody stolicy wręczone
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.