Toruńska starówka od 15 lat na liście UNESCO

Toruńska starówka od 15 lat na liście UNESCO
(fot. kojotomoto / flickr.com)
PAP / drr

Toruń obchodzi w tym roku 15. rocznicę wpisania Zespołu Staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. W mieście odbywają się liczne imrezy w ramach ustanowiono z tej okazji Toruńskiego Roku Zabytków.

Główne wydarzenia związane z jubileuszem zaplanowano na kwiecień. Przewidziano m.in. uroczyste zakończenie projektu "Toruń - Hanza nad Wisłą", prezentację makiety miasta w technice 3D, koncert miejscowej orkiestry symfonicznej, a także wręczenie przez prezydenta miasta nagród w dziedzinie ochrony i konserwacji zabytków.

Projekt "Toruń - Hanza nad Wisłą" był realizowany w latach 2001-2011, a w jego ramach przeprowadzono m.in. renowację Ratusza Staromiejskiego, zagospodarowanie ul. Szerokiej i Królowej Jadwigi będącej osią łączącą Stare i Nowe Miasto, modernizację kompleksu budynków Domu Eskenów, konserwację ruin zamku krzyżackiego, umieszczenie figury przekupki z wagą na Rynku Nowomiejskim oraz rzeźby "Piernikarki Toruńskiej" u zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Małe Garbary.

Bogaty jest również kalendarz imprez Toruńskiego Roku Zabytków na kolejne miesiące. Od maja do września odbywać się święta ulic, na sierpień zaplanowano Międzynarodowy Festiwal Światła SKYWAY.

Dla melomanów przygotowano cykl koncertów pod hasłem "Gramy w zabytkach". W maju w ramach XIX Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA w Kościele Św. Ducha odbędzie się Koncert Prezydencki "15 lat na Liście UNESCO", a w czerwcu na inaugurację Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego na Rynku Staromiejskim wystąpią Michał Urbaniak z zespołem oraz Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Zaplanowano też konferencje naukowe, warsztaty konserwatorskie, konkursy promujące poznawanie i dokumentowanie toruńskich zabytków, a także wydanie specjalnego znaczka pocztowego.

Zespół Staromiejski Torunia został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa 4 grudnia 1997 r. podczas XXI sesji plenarnej Komitetu Dziedzictwa Światowego UNESCO w Neapolu. Na początku czerwca 1998 r. w Toruniu odbyły się uroczystości związane z umieszczeniem zespołu staromiejskiego na liście, w czasie których przedstawiciel Centrum Światowego Dziedzictwa przekazał władzom miasta stosowny certyfikat.

Pod koniec zeszłego roku rada miasta zdecydowała, że dla uczczenia 15. rocznicy wpisania starówki na listę UNESCO rok 2012 będzie Rokiem Toruńskich Zabytków.

Radni w uzasadnieniu uchwały wskazali, że rocznica będzie doskonałą okazją do zwrócenia szczególnej uwagi na toruńskie zabytki, zarówno znajdujące się w obrębie zespołu staromiejskiego, jak również w pozostałych częściach miasta. Podkreślili, że duża liczba i piękno zabytkowych obiektów były od wieków i są nadal powodem dumy torunian, a także przedmiotem zachwytu turystów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Toruńska starówka od 15 lat na liście UNESCO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.