Tysiąc gości na urodzinach Dębu Bartek

Tysiąc gości na urodzinach Dębu Bartek
(fot. Goku122 / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons)
PAP / slo

Około tysiąca gości uczestniczyło w niedzielę w Zagnańsku (Świętokrzyskie) w urodzinach Dębu Bartek. Można było dowiedzieć się o ponad milenijnym jubilacie, a także jak chronić rośliny.

Jak poinformował PAP wójt gminy Zagnańsk Szczepan Skorupski, urodziny są organizowane od trzech lat. Co roku gromadzą nie tylko mieszkańcy podkieleckich miejscowości, ale również gości z innych regionów kraju.

Wiek jubilata przyjęto umownie, bo dendrolodzy nie są w stanie go określić ze względu na rozwiniętą próchnicę pnia. Gmina i Nadleśnictwo Zagnańsk, które opiekuje się drzewem przyjęły, że wiek Dębu Bartek to 1012 lat.

- Większość specjalistów przyjmuje, że Bartek ma nieco ponad 1000 lat. Drzewo niestety jest schorowane, u podnóża ma około 5 cm tkanki żywej na obwodzie. To niewiele. Jubilat otrzymał więc kolejne podpory konarów i dostanie w prezencie od sympatyków specjalny system wodno-ściekowy" - powiedział PAP wójt.

Dąb pierwszy raz od kilku lat zaowocował, co dobrze wróży jego żywotności. Drzewo tuż przed urodzinami zaczęło zrzucać żołędzie.

- Zbieramy wszystkie, bo na żołędzie Bartka czeka już Leśny Bank Genów w Kostrzycy. Jeśli owoców nie wykorzysta bank, sami wyhodujemy z nich sadzonki małych dębów - zapowiedział nadleśniczy Nadleśnictwa Zagnańsk Tomasz Kuszewski.

Tegoroczne urodziny były też okazją do poznania sposobów chronienia roślin na zorganizowanym przez gminę pikniku ekologicznych. Podczas imprezy miało miejsce uroczyste "pasowanie na Borusa", czyli mianowanie na uczniów nowego rocznika Technikum Leśnego w Zagnańsku.

Jak przed wiekami, przybyli także rycerze z grupy rekonstrukcyjnej HIRD. Imprezie plenerowej towarzyszył turniej szachowy, w którym pierwszą partię rozegrano na szachownicy o wymiarach 5 na 5 metrów, pionkami o wysokości 40-60 cm.

Urodziny późnym popołudniem zakończył koncert.

Dąb Bartek jest największym, jednym z najpopularniejszych i najstarszych pomników przyrody w Polsce. To dąb szypułkowy (Quercus robur), który rośnie w Bartkowie gm. Zagnańsk (Świętokrzyskie). Ma 30 metrów wysokości, a obwód jego pnia przy ziemi przekracza 13 metrów. Według różnych źródeł wiek drzewa jest szacowany na 700-1200 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Tysiąc gości na urodzinach Dębu Bartek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.