Ukradli Picassa, Modiglianiego, Matisse'a ...

Ukradli Picassa, Modiglianiego, Matisse'a ...
"La femme a l'éventail'' (''Kobieta z wachlarzem'') Modigliani'ego
wab

Dzieła pięciu wielkich artystów XX wieku: Pabla Picassa, Georges'a Braque'a, Henriego Matisse'a, Fernanda Légera i Amadea Modiglianiego, zostały skradzione z Muzeum Sztuki Nowoczesnej Miasta Paryża. To jedna z największych kradzieży dzieł sztuki w historii.

Kradzieży dokonano w nocy ze środy na czwartek. Odkryto ją tuż przed godz. 7 rano, zanim drzwi do muzeum zostały otwarte. Dzieła zostały wyniesione przez zabezpieczone kłódką okno, które zostało wybite. Kamery nadzorujące zarejestrowały osobę wchodzącą do środka.

Skradzione obrazy to "Gołąb" Pabla Picassa, scena pastoralna ("La pastorale") Henri Matisse'a, "Drzewo oliwne w pobliżu Estaque" Georgesa Braque'a, "Kobieta z wachlarzem" Amadeo Modiglianiego i "Martwa natura ze świecą" Fernanda Legera. Ich wartość szacuje się na 500 mln euro.

To największa ostatnio kradzież w muzeach francuskich. Nie jedyna jednak. Do tej pory nie udało się odnaleźć rysunków Picassa wycenianych na 3 mln euro. Wykradziono je przed rokiem z Muzeum Picassa w Paryżu. W grudniu ubiegłego roku pastel Degasa "Chórzyści" został skradziony z muzeum w Cantini w Marsylii,  wktórym był prezentowany na wystawie czasowej.

Interpol poszukuje w tej chwili 26 tys. najcenniejszych obiektów skradzionych na całym świecie.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Miasta Paryża ma w swoich zbiorach głównie dzieła sztuki XX wieku. Powstało w 1961 r., zajmuje część kompleksu Palais de Tokyo nad Sekwaną w bogatej XVI Dzielnicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukradli Picassa, Modiglianiego, Matisse'a ...
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.