"Venezia di Miłosz" - włoskie święto noblisty

PAP / wab

Festiwal twórczości Czesława Miłosza, z okazji dedykowanego mu roku, odbędzie się w Wenecji od 13 do 15 kwietnia. Głównym organizatorem wszystkich spotkań w mieście bliskim nobliście jest Instytut Polski w Rzymie.

Wielkie święto pod nazwą "Venezia di Miłosz" zorganizowane zostanie w ramach weneckiego festiwalu poezji "Incroci di Civiltà" (skrzyżowania cywilizacji). W imprezach, poświęconych polskiemu poecie i prozaikowi udział wezmą między innymi jego syn Anthony, poeci: Antonella Anedda, Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Ali Podrimja, Tomasz Różycki, Tomas Venclova, Hans van de Waarsenburg, Adam Zagajewski.

O Miłoszu rozmawiać będą jego przyjaciele, współpracownicy, badacze, wydawcy, poloniści, między innymi: Francesco M. Cataluccio, Andrea Ceccherelli, Krzysztof Czyżewski, Aleksander Fiut, Francesca Fornari, Andrzej Franaszek, Joanna Gromek-Illg, Jerzy Illg, Piotr Kłoczowski, Pietro Marchesani, Luigi Marinelli, Adam Michnik, Barbara Toruńczyk.

Festiwal Miłosza rozpocznie się 13 kwietnia w miejscu symbolicznym, w Muzeum Correr przed obrazem "Dwie weneckie damy" Vittore Carpaccia, gdzie odbędzie się lektura poświęconych temu dziełu utworów poety.

14 kwietnia rano na Uniwersytecie Ca Foscari włoscy studenci będą czytali własne przekłady Miłosza, a wieczorem odbędzie się spektakl muzyczny "Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada", nawiązujący do klimatu miejsc, w których mieszkał Czesław Miłosz.

15 kwietnia rano uczestnicy festiwalu będą wspominać autora "Doliny Issy". Po południu zaś w Pałacu Dożów odbędzie się dedykowane mu spotkanie poetów, którzy przeczytają wiersze własne i wybrane przez siebie utwory noblisty.

To największa we Włoszech impreza, organizowana z okazji Roku Czesława Miłosza.

Dyrektor Instytut Polskiego w Rzymie Jarosław Mikołajewski przypomniał: "Miłosz jest pisarzem we Włoszech wydawanym, podziwianym i czytanym przez wybitnych intelektualistów". Otrzymał on, dodał, tytuły doktora honoris causa uniwersytetów w Rzymie i Bolonii. "Ale nie jest on jednak poetą obecnym w świadomości włoskich czytelników" - przyznał Mikołajewski.

"Nieliczni też korzystają z tej wielkiej refleksji i lekcji, jaką zawarł w "Rodzinnej Europie". Jestem przekonany, że na poziomie debaty kulturowej, właśnie ta książka, tak głęboko osadzona w specyficznym losie Miłosza i naszej części kontynentu, ma szansę być intelektualnym fundamentem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej" - stwierdził szef Instytutu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Venezia di Miłosz" - włoskie święto noblisty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.