W lipcu rusza 6. Brave Festival
Koncerty, wystawy, warsztaty oraz pokazy filmowe znalazły się w programie 6. Festiwalu Brave, który rozpocznie się 2. lipca we Wrocławiu. W trakcie imprezy elementy swoich tradycji kulturowych zaprezentują goście z Afryki, Azji, Ameryki oraz Europy.
Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "Zaklinacze". Jak tłumaczył we wtorek podczas konferencji prasowej dyrektor generalny festiwalu Grzegorz Bral, zaklinacze to ludzie, którzy rozumieją, że "do wewnętrznej, duchowej rzeczywistości możemy dostać się tylko przy pomocy słowa".
Jak podkreślają organizatorzy, na festiwal przyjadą ludzie, którzy kultywują słowo poprzez starożytne obrzędy. W odprawianych przez nich rytuałach gest i taniec schodzą na dalszy plan, ustępując miejsca słowu. - Zobaczymy koreańską mistrzynię opowiadającą pansori (przypowieści dawnej Korei), których do naszych czasów zachowało się zaledwie pięć, syberyjskiego szamana rozmawiającego z duchami, zaratustriańskich kapłanów ognia, czy Lorenzo Aillapana - człowieka-ptaka, który zaprezentuje poezję Indian Mapuche, zamieszkujących tereny należące dziś do Chile i Argentyny - wyliczał Bral.
Tegorocznej edycji festiwalu towarzyszy projekt Brave Kids. W jego ramach do Wrocławia przyjechały dzieci ze Szwecji, Nepalu, Zimbabwe i Rwandy. Biorą one udział w warsztatach prowadzonych przez artystów z Awake Project, którzy w Szwecji i Szkocji realizują warsztaty artystyczne dla młodzieży pochodzącej z różnych grup etnicznych.
W ten sposób organizatorzy chcą oddać głos "odważnym dzieciakom". - Pozwalamy im mówić i dzięki temu przywracamy im godność. Naszym dążeniem jest pomóc im ocalić to, w co wierzą, dać im siłę w codziennych zmaganiach. Ten projekt umożliwia dialog dzieciom z odległych zakątków świata, które mogą się poznać i porozumieć w najbardziej uniwersalnym z języków - języku sztuki - wyjaśniła Anna Furmaniuk, koordynująca projekt.
W ramach Brave Festiwal zostanie również pokazanych ponad 20 filmów dokumentalnych. Ich motywem przewodnim będzie słowo. "Słowo zostanie pokazane w przeróżnych kontekstach, społecznym, kulturowym czy historycznym" - wskazują organizatorzy. W większości przypadków pokazywane w ramach festiwalu filmy będą wyświetlane po raz pierwszy w Polsce.
W trakcie festiwalu odbędą się również warsztaty teorii, praktyki i filozofii medycyny tybetańskiej prowadzone przez dyplomowanych lekarzy.
Całkowity dochód z biletów Festiwalu Brave zostanie przekazany, podobnie jak w latach ubiegłych, organizacji pozarządowej Rokpa International, prowadzącej projekty edukacyjne m.in. w Tybecie.
Organizatorem festiwalu jest wrocławski Teatr Pieśń Kozła. Od pierwszej edycji imprezie przyświeca idea ochrony od zapomnienia tradycji kulturowych, którym we współczesnym świecie grozi wykluczenie. - To festiwal przeciwko wypędzeniu ludzi z ich własnych kultur, z ich własnej wrażliwości; festiwal o świecie, który umiera, odchodzi i zginie, jeśli nie zrobimy czegoś, aby ten proces choć trochę powstrzymać - podkreśla Bral.
Skomentuj artykuł