W Moskwie wyjątkowa wystawa arcydzieł z Muzeów Watykańskich

W Moskwie wyjątkowa wystawa arcydzieł z Muzeów Watykańskich
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
PAP / pk

42 arcydzieła z Pinakoteki Watykańskiej oglądać można od piątku w Galerii Trietiakowskiej w Moskwie. Nigdy wcześniej z watykańskich zbiorów nie wysyłano na potrzeby jednej wystawy tylu dzieł takiej rangi. Bilety przez internet już wykupiono aż do stycznia.

"Złożenie do grobu" Caravaggia i "Święta Helena" Paolo Veronese są wśród arcydzieł przywiezionych do Moskwy na wystawę "Roma Aeterna" (łac. wieczny Rzym). To wyjątkowa prezentacja malarstwa włoskiego od XII do XVIII wieku - dzieła takich mistrzów jak Pietro Lorenzetti, Melozzo da Forli, Gentile da Fabriano, Fra Angelico, Giovanni Bellini.

Najstarszy eksponat otwierający wystawę to ikona z XII wieku. Jak mówi szefowa Galerii Trietiakowskiej Zelfira Triegułowa, to wybór nieprzypadkowy, ze względu na widoczne w obrazie tradycje bizantyjskie. Dzieła przywiezione z Watykanu powstały w tradycji sztuki religijnej katolicyzmu, ale "przemawiają językiem, który jest zrozumiały dla całej ludzkości" - mówi Triegułowa w wywiadzie dla "Rossijskiej Gaziety".

Szefowa Galerii Trietiakowskiej zwraca uwagę na XIII-wieczną ikonę św. Franciszka z Asyżu. Ten eksponat jest swoistym hołdem dla papieża Franciszka, który jako pierwszy wśród papieży przybrał imię tego świętego. Idea pokazania w Moskwie dzieł z Pinakoteki Watykańskiej, a w Watykanie - arcydzieł rosyjskich, pojawiła się podczas spotkania Franciszka i prezydenta Rosji Władimira Putina w 2013 roku.

Galeria Trietiakowska zdecydowała się ograniczyć sprzedaż biletów na "Roma Aeterna" przez internet po tym, gdy w ciągu zaledwie trzech dni od 25 października wykupiono wszystkie bilety do końca roku. Sprzedaż internetowa na styczeń i luty ruszy dopiero w połowie grudnia. Moskiewskie muzeum może odnotować kolejne rekordy zwiedzających po dwóch cieszących się olbrzymim zainteresowaniem wielkich wystawach rosyjskich mistrzów, Walentina Sierowa i Iwana Ajwazowskiego. Tę ostatnią obejrzało około 600 tysięcy osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Moskwie wyjątkowa wystawa arcydzieł z Muzeów Watykańskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.