W niedzielę rusza "Święto Dzieci Gór"
Dwanaście dziecięcych zespołów regionalnych m.in. z Iraku, Meksyku i Gruzji weźmie udział w rozpoczynającym się w niedzielę w Nowym Sączu XX Święcie Dzieci Gór. Festiwal potrwa do 29 lipca.
Jak mówią organizatorzy, Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych, Święto Dzieci Gór jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie, podczas wspólnej zabawy, zapoznają się z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.
Podczas piątkowej konferencji prasowej zastępca dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu Małgorzata Kalarus wyjaśniła, że w festiwalu weźmie udział sześć góralskich zespołów z zagranicy i sześć z różnych górskich regionów w Polsce. Każdy zespół z zagranicy utworzy z jedną z polskich grup tzw. parę kamracką.
"Taki sposób realizacji festiwalu pozwala dzieciom odnaleźć własny język komunikacji, dzięki któremu znikają obawy przed innością, a naturalna każdemu człowiekowi nieufność do wszystkiego, co obce i niezrozumiałe zamienia się w akceptację i przyjaźń" - powiedziała.
Przez siedem festiwalowych dni dzieci razem mieszkają, koncertują, jeżdżą na wycieczki, palą ogniska i spędzają jeden dzień w domach swoich polskich partnerów.
Na koncert finałowy wyreżyserowany przez znanego folklorystę Józefa Brodę, dzieci przygotowują wspólny program, w którym z elementów kultur i obyczajów poszczególnych narodów powstaje jedno wielkie widowisko.
W tym roku na scenach Sądecczyzny zobaczymy zespoły z Iraku, Serbii, Rosji, Meksyku, Litwy i Gruzji. Polskę reprezentować będą zespoły z regionów: sądeckiego, podhalańskiego, śląskiego, krakowskiego, i żywieckiego. Jak wyjaśniła Kalarus, w tym roku po raz pierwszy na sądeckiej scenie pojawi się zespół irackich Kudów.
Święto Dzieci Gór jest organizowane przez Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" od 1992 roku. W swoich założeniach nawiązuje do przedwojennej imprezy zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich, Święta Gór. Organizatorom współczesnej imprezy jak i tej przedwojennej przyświecał ten sam cel: ochrona dziedzictwa kulturowego mieszkańców terenów podkarpackich.
Organizatorem imprezy jest Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.
Skomentuj artykuł