W Polsce też są wulkany. Oto najciekawsze z nich

fot. Depositphotos
Sylwia Kawalerowicz

Wiele osób wciąż o tym nie wie, ale w Polsce, na Dolnym Śląsku, mamy wyjątkowo dużo... wulkanów. Co prawda, nie są czynne od przynajmniej kilku milionów lat, ale wciąż potrafią zrobić wrażenie!

I właśnie te pozostałości, pochodzące z aż trzech okresów aktywności wulkanicznej, oraz różnorodność skał i minerałów występujących w okolicy sprawiają, że region Gór Kaczawskich i Pogórza Kaczawskiego wyróżnia się spośród innych miejsc w Polsce. I to z tego powodu nazywany jest Krainą Wygasłych Wulkanów. Aby promować walory tego regionu i ułatwić turystyczną nawigację, powstał tutaj Geopark. Wyznaczono aż 136 miejsc pozwalających poznać różnorodne mechanizmy i zjawiska geologiczne, z czego 32 to punkty o szczególnych walorach edukacyjnych i turystycznych.

DEON.PL POLECA

Centrum dowodzenia Geoparku stanowi Sudecka Zagroda Edukacyjna mieszcząca się w Dobkowie. To tutaj zdobędziemy wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą nam zrozumieć niezwykłość tej krainy. Zagroda jest interaktywnym i nowoczesnym centrum edukacyjnym: zwiedzając ekspozycję, poznacie geologiczną historię regionu, a nawet przeżyjecie trzęsienie ziemi! Na miejscu można też dostać mapkę okolicy z zaznaczonymi ważnymi punktami, organizowane są tu również rozmaite warsztaty. Macie także szansę otrzymać Paszport Odkrywcy – to książeczka, w której kolekcjonuje się pieczątki i naklejki zdobywane w konkretnych miejscach – ważnych punktach Geoparku, ale też muzeach, restauracjach, pobliskich agroturystykach – czy dzięki udziałowi w kreatywnych warsztatach.

Sudecka Zagroda Edukacyjna, Dobków 66, 59-540 Świerzawa | tel. 75 617 14 68, www.sudeckazagroda.pl

Najciekawsze punkty Geoparku to między innymi:

Ostrzyca

Jest najwyższym wzniesieniem Pogórza Kaczawskiego. Ma ono efektowny stożkowy kształt i znajduje się niedaleko wsi Proboszczów. Szczytowe partie Ostrzycy są zbudowane z bazaltu, a wzniesienie jest nekiem, czyli fragmentem dawnego komina wulkanicznego.

fot. Paweł Kuźniar / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Czartowska skała

Samotna bazaltowa skała wyrasta ze wzgórza w pobliżu wsi Pomocne i jest dawnym kominem wulkanicznym, który prowadził do nieistniejącego już stożka wulkanicznego. Naukowcy przypuszczają, że wulkan był czynny mniej więcej 25–30 milionów lat temu.

fot. SchiDD / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 pl

Małe Organy Myśliborskie

Jedno z najbardziej efektownych odsłonięć geologicznych w regionie. W dawnym wyrobisku kamieniołomu można zobaczyć pionowe kolumny tworzące ścianę o wysokości około 20 metrów.

fot. Camper4Life / YouTube

Kamieniołom melafirów Łomy

Nieczynny kamieniołom Łomy koło Lubiechowej na wzgórzu Chmieleń (424 m n.p.m.) należy do najbardziej znanych stanowisk mineralogicznych na Pogórzu Kaczawskim – regularnie przyjeżdżają tutaj poszukiwacze minerałów. Wśród skał można natrafić na agaty, ametysty czy kwarc mleczny.

fot. Geotonia / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Mapkę wszystkich punktów wraz z opisami można znaleźć na stronie: www.gorykaczawskie.pl

***

Artykuł pochodzi z przewodnika "Odetchnij od miasta. Dolny Śląsk"

Województwo dolnośląskie to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Europie. Niezwykła jest jego historia, zapierająca dech w piersiach natura, ciekawa architektura, zróżnicowana i smakowita kuchnia.

W najnowszym przewodniku z bestsellerowej serii "Odetchnij od miasta" Sylwia Kawalerowicz rozmawia z mieszkańcami tego regionu, gospodarzami domów gościnnych, odkrywa jego kuchnię, poznaje lokalne targi, słucha miejscowych opowieści i poznaje niesamowite miejsca. Książka podzielona została na trzy części. Oprócz propozycji noclegowych można znaleźć w niej polecane miejsca z regionalną kuchnią. Ci, którzy lubią aktywny odpoczynek, znajdą w rozdziale "Co przeżyć" garść pomysłów na kulturalne spędzenie czasu lub propozycje relaksu na łonie natury, nie tylko na górskich ścieżkach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Polsce też są wulkany. Oto najciekawsze z nich
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.