Warszawa: Festiwal Skrzyżowania Kultur

Warszawa: Festiwal Skrzyżowania Kultur
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / im

Artyści z 14 krajów, m.in. z Indii, Armenii i Japonii, wystąpią na rozpoczętym w niedzielę 8. Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Jest on uznawany za jedną z 25 najważniejszych na świecie imprez poświęconych muzyce etno - przypomnieli organizatorzy.

W tym roku publiczności zaprezentują się m.in.: współtwórca ścieżki dźwiękowej do filmu "Gladiator" Jivan Gasparyan oraz Alim Qasimov, którego islandzka piosenkarka Bjork nazwała "najwspanialszym spośród żyjących wokalistów".

- Przed nami siedem dni wspaniałej muzyki świata - zapowiedział na niedzielnej konferencji prasowej Andrzej Matusiak, szef Stołecznej Estrady, organizującej wydarzenie.

Muzycy przybyli do Warszawy z różnych stron świata będą dawać koncerty - codziennie wieczorem - w namiocie festiwalowym obok Pałacu Kultury i Nauki, ustawionym od strony ul. Świętokrzyskiej. Tegoroczna edycja Skrzyżowania Kultur odbywa się pod hasłem "Inspiracje: Orient".

DEON.PL POLECA

Szajkowski podkreślił, że muzyka etno odegrała bardzo ważną rolę także w rozwoju muzyki popularnej, inspirując największe gwiazdy. - Dla Rolling Stonesów ogromnie ważna była wyprawa, w latach 60., do Afryki Północnej i spotkanie z muzykami z Maroka - zespołem Master Musicians of Joujouka, tworzącym muzykę transową. Jej transowość oraz niezwykłe pokłady energetyczne porównywalne są z muzyką rockandrollową - opowiadał Szajkowski. Jak dodał, "muzyka świata" inspirowała też m.in. Beatlesów, którzy odbyli słynną podróż do Indii.

W niedzielę wieczorem festiwalowy koncert inauguracyjny, pt. "Legendy Wschodu: mugham i duduk", wypełnią utwory z Azji Centralnej. Wystąpią Jivan Gasparyan z Armenii i Alim Qasimov z Azerbejdżanu.

Gasparyan wyjdzie na scenę razem z wnukiem, Jivanem Gasparyanem Juniorem. Obaj grają na duduku, czyli flecie wykonanym z drzewa morelowego. Przesycone nostalgią i łagodnością melodie Gasparyana od lat towarzyszą hollywoodzkim superprodukcjom filmowym, stanowiły muzyczne tło m.in. w filmie "Gladiator".

- Dzięki artyście z Armenii poruszające brzmienie pasterskiego instrumentu zna dziś międzynarodowa publiczność. Jivan Gasparyan współpracował z gigantami muzyki, m.in. z Peterem Gabrielem, Brianem Eno, Branfordem Marsalisem. Występował przed J.F. Kennedym, a razem z wnukiem koncertował na urodzinach Nelsona Mandeli - przypomnieli organizatorzy festiwalu.

Inny wykonawca, który zaprezentuje się w niedzielę, Alim Qasimov, jest w rodzinnym Azerbejdżanie gwiazdą o wyjątkowym statusie, mistrzem klasycznej muzyki mugham i jednym z najwybitniejszych improwizatorów wokalnych na świecie. Nagrywał i koncertował m.in. z Jeffem Buckleyem i Kronos Quartet. W Warszawie wystąpi w duecie z córką Farganą, która zaczęła śpiewać z ojcem już, jako czterolatka.

W kolejnych dniach na scenie koło Pałacu Kultury i Nauki zaprezentują się m.in.: śpiewaczka z Korei Południowej Ahn Sook-sun; znakomici japońscy bębniarze z grupy Ondekoza, którzy tworzą dynamiczne, wciągające spektakle, a występowali m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall; Hindus Raza Khan - muzyk, śpiewak i kompozytor, dysponujący niespotykaną skalą głosu; oraz wokalista i gitarzysta z Mali Boubacar Traore, nazywany "malijskim Chuckiem Berry i Elvisem Presleyem", łączący amerykańskiego bluesa z muzyką arabską i tradycyjnymi brzmieniami Afryki.

Wydarzeniom muzycznym towarzyszyć będą na festiwalu projekcje filmów, organizowane dzięki współpracy Skrzyżowania Kultur ze stołecznym festiwalem Planete+ Doc. W Kinotece pokazywane będą filmy opowiadające o muzyce, twórcach i tradycjach artystycznych m.in. Japonii, Mongolii i Indii.

8. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur potrwa do 29 września.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: Festiwal Skrzyżowania Kultur
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.