Warszawa: wystawa poświęcona 1050-leciu Chrztu Polski

Warszawa: wystawa poświęcona 1050-leciu Chrztu Polski
(fot. By Tomasz Fedor (Own work) via Wikimedia Commons)
PAP / kw

Początkom państwa polskiego i jego chrystianizacji poświęcona jest wystawa Sacrum Poloniae Iubileum 966 -2016, którą od czwartku można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie.

Wystawa jest prezentacją wątków i zjawisk związanych z początkami państwa polskiego i jego chrystianizacją. Ich ilustracją są obiekty o znacznej wartości historycznej i artystycznej.

"Zamek warszawski musiał zaprezentować tę wystawę, dotyczącą czasów, kiedy Polska za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego z impetem wpisała się w historię chrześcijańskiej Europy - powiedział podczas środowej konferencji Przemysław Mrozowski, p.o. dyrektor Zamku Królewskiego i komisarz wystawy. - I choć nie pokazuje ona wszystkich dzieł, które ocalały w publicznych i kościelnych zbiorach z czasów zakładania chrześcijaństwa w Polsce, to jest jednak rodzajem flesza, olśnienia tymi kilkoma wspaniałymi dziełami średniowiecznymi, które, można mieć nadzieję, poruszą uczucia i wyobraźnię zwiedzających".

DEON.PL POLECA

Publiczność będzie miała okazję zobaczyć dzieła rzadko eksponowane, a wśród nich "Sakramentarz tyniecki". Jest to licząca kilkadziesiąt kart księga iluminowana; barwiona purpurą i pisana złotem. Okazale zdobiony kodeks to najstarszy rękopis liturgiczny znajdujący się nieprzerwanie w polskich zbiorach od XI stulecia. Egzemplarz należący niegdyś do klasztoru w Tyńcu powstał ok. 1060-1070 r. w rejonie Kolonii.

Na wystawie - jak zaznaczył komisarz wystawy Przemysław Deles - "Sakramentarz tyniecki" jest otwarty na stronie, na której przedstawiona jest miniatura Chrystusa w majestacie - Maiestas Domini - w mandorli, symbolu doskonałości, udzielającego błogosławieństwa, trzymającego Ewangelię na kolanach i otoczonego przez symbole czterech Ewangelistów.

Prawdziwą ozdobą ekspozycji poświęconej jubileuszowi 1050-lecia Chrztu Polski - jak podkreślają organizatorzy - jest jedno z czołowych dzieł warsztatu malarskiego Stanisława Samostrzelnika - "Żywoty arcybiskupów gnieźnieńskich" Jana Długosza, zdobione wielobarwnymi portretami prymasów i biskupów krakowskich, a przede wszystkim patronów Królestwa Polskiego, wśród nich - świętego Wojciecha.

Na wystawie pokazany został również "Rocznik Świętokrzyski Dawny" - najstarszy zachowany polski rocznik, który powstał w Gnieźnie w pierwszej połowie XII wieku. W nim znajduje się słynny wpis informujący o przyjeździe do polski Dobrawy i przyjęciu chrztu przez księcia Mieszka I w 966 r.

Pośród przedmiotów eksponowanych na wystawie zwraca uwagę kute w srebrze naczynie - jest to związana z wprowadzeniem nowej religii i budową organizacji kościelnej tzw. czara włocławska. Ozdobiona jest grawerowanymi i nidlowanymi medalionami ze scenami z Księgi Sędziów z historią Gedeona. Wykonana w X wieku należy do najstarszych naczyń liturgicznych zachowanych w naszym kraju.

Obejrzeć też można denary Księcia Bolesława Chrobrego z napisem PRINCE(P)S POLONIAE, który jest najstarszym zachowanym do dziś zapisem nazwy Polski.

Oś wystawy stanowi replika słynnych drzwi gnieźnieńskich, które zostały stworzone w drugiej połowie XII wieku do katedry w Gnieźnie. To jedno z najsłynniejszych dzieł sztuki romańskiej, przedstawiające żywot św. Wojciecha.

Zwieńczeniem ekspozycji jest zaś replika kopii włóczni św. Maurycego, jednego z najważniejszych insygniów władzy cesarskiej, podarowana przez cesarza Ottona III księciu Bolesławowi Chrobremu w 1000 roku. Dzieło to pozostaje pierwszoplanowym symbolem suwerenności państwa polskiego.

Wystawie towarzyszy publikacja ze szkicami historycznymi Przemysława Delesa pt. "Przyjęcie chrześcijaństwa i kult Św. Wojciecha a budowa państwa i kościoła w Polsce" oraz Przemysława Mrozowskiego pt. "Dziedzictwo artystyczne Polski u progu chrześcijaństwa".

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Toruniu i Zamku Królewskiego w Warszawie.

Wydarzenia towarzyszące ekspozycji to: wykład "Via Francigena - średniowiecznym szlakiem do Rzymu". który odbędzie się 17 lipca w Sali Odczytowej; poprowadzi go Magdalena Tworzowska oraz specjalne niedzielne projekcje filmowe. Z cyklu "Historia w ożywionych obrazach" pokazany będzie film w reż. Marka Brodzkiego - "Jan Matejko. Zaprowadzenie chrześcijaństwa".

Wystawa będzie czynna do 7 sierpnia 2016 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: wystawa poświęcona 1050-leciu Chrztu Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.