Witryna Madryt: "Atrakcja malarska"

Witryna Madryt: "Atrakcja malarska"
Nuku w Witrynie (fot. materiały organizatora/culture.pl)
culture.pl / ns

Warszawska galeria Witryna przenosi się na dwa tygodnie do dzielnicy Chueca w Madrycie. W jednym z okien wystawowych sklepu Isolée na calle Infantas 19 trójka polskich malarzy: Wiktor Dyndo, Dorota Kozieradzka oraz Michał Szuszkiewicz będą malować wspólny obraz.

Częściowo otwarta forma pozwoli widzom i przechodniom na zapoznanie się z tajnikami malarstwa. W nocy przestrzeń spełni funkcję galerii, w której odsłoniane będą kolejne etapy malowania obrazu.

"Atrakcja malarska" jest pewnego rodzaju eksperymentem, idealistyczną próbą stworzenia wspólnej pracy. Nikt nie wie, jak zakończy się cała akcja. Trójka zaprzyjaźnionych malarzy spróbuje zmierzyć się ze sobą i z materią utopijnego przedsięwzięcia. Będzie to jednocześnie jedna z niewielu okazji do prześledzenia wszystkich etapów malowania obrazu.

Witryna Madryt-Tokio-Moskwa to projekt galerii sztuki nowoczesnej w oknie, realizowany przez Fundację Witryna. W trzech miastach odbędą się akcje, wystawy oraz wykłady, do których zaproszeni zostali najwybitniejsi polscy artyści, kuratorzy i historycy sztuki: Oskar Dawicki, Wiktor Dyndo, Łukasz Gorczyca, Dorota Kozieradzka, Bartek Kraciuk, Paweł Polit, Michał Szuszkiewicz oraz Maryna Tomaszewska.

Projekt "Atrakcja malarska" po raz pierwszy został zrealizowany latem 2008 roku w Witrynie w Warszawie. W projekcie udział wzięli artyści z Pracowni Nuku: Aleksandra Bujnowska, Wiktor Dyndo, Jan Dziaczkowski, Dorota Kozieradzka, Bartek Kraciuk oraz Michał Szuszkiewicz. Kuratorkami były Julia Staniszewska i Agnieszka Sural.

Witryna to projekt galerii w postaci dużego okna przy placu Konstytucji 4 w Warszawie.

Miejsce zostało stworzone w 2007 roku przez artystkę Julię Staniszewską i kuratorkę Agnieszkę Sural. Witryna prezentuje dzieła poza tradycyjnym kontekstem muzeum i galerii. Jest to gablota sztuki współczesnej funkcjonująca bez godzin otwarcia, znajdująca się na pograniczu instytucji i przestrzeni miasta.

Wszystkie projekty artystyczne prezentowane w Witrynie powstają specjalnie do tego miejsca. Jej powierzchnia zajmuje jedynie sześć metrów kwadratowych. Architektoniczny moduł przestrzeni ekspozycyjnej zaprojektował Jan Strumiłło.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Witryna Madryt: "Atrakcja malarska"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.