Wkrótce początek Warsaw Summer Jazz Days

Wkrótce początek Warsaw Summer Jazz Days
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Koncerty norweskiego pianisty Torda Gustavsena i algierskiego kontrabasisty Michela Benity będą największymi wydarzeniami pierwszego dnia tegorocznej edycji Warsaw Summer Jazz Days. Festiwal odbywać się będzie od 7 do 10 lipca w warszawskiej SOHO Factory.

Dla warszawskiej widowni zagra także trębacz Piotr Wojtasik, który zaprezentuje program "Tribute to Akwarium". Towarzyszyć mu będzie zespół w składzie: Dominik Wania (fortepian), Marek Kądziela (gitara), Jakub Miarczyński (perkusja), Kuba Marciniak (saksofon), Marcin Kaletka (saksofon), Michał Barański (bas), Michał Szkil (fortepian) i Eric Allen (perkusja).

Jedną z gwiazd wieczoru będzie Michel Benita - urodzony w 1954 r., jeden z najbardziej prominentnych kontrabasistów, związanych z europejską sceną jazzową. Mieszkający w Paryżu basista, kompozytor i lider big-bandów, rozpoczął karierę w połowie lat 80., szybko stając się rozchwytywanym sidemanem, ze względu na lekkość brzmienia i umiejętności wyrafinowanej aranżacji.

Towarzyszył takim artystom, jak m.in. Lee Konitz, Archie Shepp, Joe Lovano, Bobo Stenson czy Marc Ducret. Na swoim koncie ma także projekty solowe, a także prace w większych składach, w tym folk-jazzowym kwintecie Ethics, zawiązanym w 2010 r. Ensemble zadebiutował w 2016 r. albumem "River Silver".

Do Paryża przyjechał w 1981 r. i niemal "z marszu" zaczął pracę przy nagraniach francuskich jazzmanów, jak Marc Ducret czy Antoine Herve. Jako lider zadebiutował w 1990 r. płytą "Preferences" (nagraną wraz z Aldo Romano, Deweyem Redmanem i Ritą Marcotulli).

Benita zaprezentuje się warszawskiej widowni w programie "Ethics". Algierskiemu kontrabasiście towarzyszyć będzie zespół w składzie: Mieko Miyazaki (koto), Nguyen Le (gitara), Matthieu Michel (flugenhorn) i Philippe Garcia (perkusja).

Wydarzeniem wieczoru będzie koncert Gustavsena, jednego z najpopularniejszych pianistów ze "stajni" monachijskiej wytwórni ECM. W ciągu swojej kariery, urodzony w 1970 r. muzyk występował w konwencji trio, a także z prowadzonym przez siebie Tord Gustavsen Ensemble, Tord Gustavsen Quartet, współpracował również z wokalistkami Siri Gjaere i Silje Nergaard, a także formacją Nymark Collective i polską wokalistką Anną Marią Jopek.

Jako pianista dorastał grając muzykę kościelną, zanim trafił konserwatorium muzycznego w Trondheim (wcześniej ukończył studia psychologiczne na uniwersytecie w Oslo), gdzie studiował muzykę jazzową. Po odejściu z uczelni dorabiał, pracując jako nauczyciel muzyki.

W 2003 r. życie Gustavsena zmieniło się, wraz z ukazaniem się pierwszej płyty prowadzonego przez niego tria. Album "Changing Places" spotkał się z życzliwym przyjęciem ze strony krytyków, jak i szerokiej publiczności, która doceniła romantyczną i melancholijną muzykę norweskiego pianisty. Entuzjastycznie przyjmowane były także kolejne prace tria - "The Ground" (2005) oraz "Being There" (2007).

W 2010 r. do sklepów trafiła płyta "Restored, Return", na której współpracował z wokalistką Kristin Asbjoernsen, dwa lata później ukazała się pierwsza płyta kwartetu Gustavsena pt. "The Well". Ostatnią pracą norweskiego pianisty jest album "What Was Said", wydany w 2016 r.

W Warszawie akompaniować mu będzie niemiecki wokalista Simin Tander oraz norweski perkusista Jarle Vespestad.

Wszystkie koncerty tegorocznej edycji Warsaw Summer Jazz Days odbywać się będą w SOHO Factory. W tym roku zagrają m.in. Steve Lehman Octet, Steve Coleman Five Elements, John Medeski's Mad Skillet, Marc Ribot and the Young Philadelphians, James "Blood" Ulmer Odyssey Trio oraz John McLaughlin and the 4th Dimension.

Szczegóły programu dostępne na stronie internetowej www.warsawsummerjazzdays.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wkrótce początek Warsaw Summer Jazz Days
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.