Wulkan na La Palmie wyrzucił półszlachetne kamienie i utworzył nową plażę

Wulkan na La Palmie wyrzucił półszlachetne kamienie i utworzył nową plażę
fot. PAP/EPA/Elvira Urquijo A.
PAP / ml

Piękno natury zawsze zadziwia, nawet podczas strasznej dewastacji – skomentował dziennik „ABC” w poniedziałek. Wśród kamieni wyrzuconych przez znajdujący się w erupcji wulkan Combre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma naukowcy znaleźli kamienie półszlachetne - oliwiny. Oprócz tego od końca ub. tygodnia można podziwiać pierwsze piaszczyste plaże utworzone na pasie zastygłej lawy.

„Czasami małe wulkany produkują coś wielkiego, jak kryształy oliwinu znalezione w wyrzuconej ostatnio lawie” - napisał na Twitterze Kanaryjski Instytut Wulkanologiczny (Involcan).

Wulkan wyrzucił kamienie szlachetne

Oliwin to minerał pochodzenia wulkanicznego, zaliczany do obecnych w skałach magmowych krzemianów. Zazwyczaj ma kolor jasnozielony, jest uważany za kamień półszlachetny, chętnie wykorzystywany przez jubilerów do produkcji biżuterii. Jest spotykany na wielu obszarach wulkanicznych Wysp Kanaryjskich, ale jako geologiczne dziedzictwo wysp jego zbieranie jest zabronione.

Dodatkowo, dzięki erupcji wulkanu, na pasie pierwszego jęzora lawy, który zastygł po wpadnięciu do morza, utworzyła się najmłodsza plaża w Hiszpanii. Według danych rządu kanaryjskiego, wyspa zyskała obszar o długości 500 m w głąb morza i ok. 820 m maksymalnej szerokości, a erozja spowodowana przez fale utworzyła piaszczyste miejsca. Ten pierwszy zastygły jęzor lawy zniszczył miasto Todoque 10 dni po rozpoczęciu erupcji wulkanu. Do tej pory lawa wypływająca z kilku szczelin wulkanu pokryła ponad tysiąc ha wyspy La Palma, zniszczyła ponad tysiąc budynków i wiele upraw rolnych. Zmusiła do ewakuacji ponad 7 tys. mieszkańców.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło

Poruszająca książka o ostatnich latach życia ks. prof. Józefa Tischnera

Przez lata przekazywał nam mądrość ludzi gór, bo jak wiadomo greccy filozofowie to też górale. Niósł ciężkie brzemię nauczyciela solidarności. Pokazywał, jak myśleć według wartości...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wulkan na La Palmie wyrzucił półszlachetne kamienie i utworzył nową plażę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.