Wystawa prac Georgesa Braque'a w Sopocie

PAP / slo

Ponad 250 dzieł Georgesa Braque'a, francuskiego malarza, grafika i rzeźbiarza, współtwórcy kubizmu, można oglądać od piątku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. To pierwsza w Polsce tak duża ekspozycja prac tego artysty.

- Na wystawie zobaczyć można 259 obiektów w tym 11 oryginalnych gwaszy, 20 litografii, 28 dzieł ceramicznych, 24 rzeźby, 10 dywanów oraz biżuterię, którą uważa się za najpiękniejszą na świecie – poinformowała rzecznik sopockiej PGS Anna Lejtkowska.

Większość prac pochodzi z Muzeum Georgesa Braque'a, które znajduje się w Saint Die we Francji.

W Sopocie podziwiać można m.in. pierwsze znane dzieło Braque'a „LeParc Moncenau” (1900), wykonany w hołdzie dla Picassa gwasz „Les Oiseaux Bleus” (1963), rybę „Glaucos” rzeźbę wykonaną z ametystu i vermeil (srebro pokryte złotem), a także „Heliosa” rzeźbę z 480-karatowym topazem.

Na wystawie jest też „Hermes” - jedyna kubistyczna rzeźba artysty, uważana przez ekspertów sztuki za jedną z piękniejszych współczesnych rzeźb.

Cykl prac pod nazwą „Metamorfozy”, mających być poszukiwaniem „fundamentalnej jedności poprzez kombinacje różnych form, różnych materii i technik”, Braque zaczął tworzyć w dwóch ostatnich latach swojego życia.

Artysta był jednak już na tyle schorowany, że poprosił swojego przyjaciela i mistrza szlifierstwa kamieni szlachetnych Hergera de Loewenfelda, aby pomógł mu dokończyć dzieła. Stworzył serię 110 gwaszy w celu odtworzenia ich w trzech wymiarach. Pod kierunkiem Braque'a Loewenfeld wykonał niezwykłe wyroby jubilerskie, rzeźby, tkaninę i ceramikę.

W 1963 r., na wniosek Andre Malraux, ówczesnego ministra kultury generała de Gaulle'a, większość dzieł stworzonych w wyniku tej współpracy była zaprezentowana na wystawie w Luwrze. W ten sposób Braque jako pierwszy malarz na świecie miał jeszcze za życia swoją wystawę w tym słynnym paryskim muzeum.

Georges Braque (1882-1963), francuski malarz, grafik i rzeźbiarz, to jeden z najwybitniejszych twórców XX wieku, razem z Pablo Picasso był twórcą kubizmu. Namalowany w 1908 roku obraz Braque „Domy w L`Estaque” krytyk L. Vauxcelles ironicznie określił jako zbudowany z kubów, co wkrótce dało nazwę całemu kierunkowi. Braque eliminował przestrzeń i rozkładał przedmiot, ukazując go na płaszczyźnie płótna równocześnie ze wszystkich stron, przez co zbliżał się do abstrakcji.

Jednocześnie z Picassem przeniósł technikę kolażu w trzeci wymiar, tworząc trójwymiarowe konstrukcje z tektury i papieru (niezachowane). Zaczął stopniowo coraz bardziej odchodzić od kubizmu w stronę figuratywności, zachował jednak na stałe niektóre założenia kubizmu.

Braque był artystą wszechstronnym, projektował scenografie teatralne, wykonywał w kredzie i metalu syntetyczne figurki zwierząt (ryby, ptaki, główki koni). Do kościoła w Assy wykonał drzwiczki do tabernakulum. Tworzył witraże.

Wystawa dzieł artysty w Sopocie będzie czynna do 18 września.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wystawa prac Georgesa Braque'a w Sopocie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.