Wystawa prac Jana Lebensteina w Zachęcie

Wystawa prac Jana Lebensteina w Zachęcie
Wystawa Jana Lebensteina "Pieczęć Erosa i Thanatosa. Paryż lata 60" (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski )
PAP / apd

Obrazy, rysunki i fotografie - m.in. te prace znajdą się na wystawie poświęconej twórczości Jana Lebensteina, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy drugiej połowy XX wieku. Ekspozycję będzie można oglądać od soboty w warszawskiej Zachęcie.

Jak przypomnieli jej organizatorzy, Lebenstein to artysta, którego prace prezentowano w Paryżu i Nowym Jorku; który przyjaźnił się ze sławami, m.in. z aktorką Jean Seberg.

Pełny tytuł wystawy w Zachęcie to "Jan Lebenstein. Pieczęć Erosa i Thanatosa. Paryż, lata 60.". Dekada lat sześćdziesiątych to kluczowy okres w twórczości tego artysty - wtedy właśnie "swój wyraz w sztuce znalazła prywatna mitologia Lebensteina" - zaznaczyli organizatorzy wystawy. Zwrócili uwagę, że "ekspozycja wpisuje się w serię odkrywczych wystaw organizowanych przez Zachętę, poświęcanych mniej znanym postaciom i zjawiskom w sztuce lat 60.".

"Terytorium tej wystawy są dwa miasta - Paryż i Nowy Jork" - powiedział na piątkowej konferencji prasowej kurator wystawy, Piotr Kłoczowski. Jak przypomniał, Jan Lebenstein urodził się w 1930 r. w Brześciu Litewskim. Po wojnie studiował malarstwo w ASP w Warszawie. Od połowy lat 50. krystalizowała się powoli "Figura osiowa" - emblemat malarstwa tego artysty. W 1959 r. "Figury osiowe" Lebensteina zostały zaprezentowane na I Biennale w Paryżu. Lebenstein otrzymał główną nagrodę Biennale i w 1961 r. miał wielką monograficzną wystawę w Musee d'Art Moderne de la Ville de Paris.

Od 1960 r. artysta mieszkał w Paryżu. Na lata 60., szczególnie wczesne, przypadł jego wielki międzynarodowy sukces. "Obrazy Lebensteina znajdujemy na najważniejszych wystawach europejskich, w prywatnych kolekcjach amerykańskich, a także m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku" - podkreślił Kłoczowski.

Wśród bliskich przyjaciół Lebensteina byli: publicysta związany z paryską "Kulturą" Konstanty A. Jeleński, pisarz Aleksander Wat, amerykańska aktorka Jean Seberg oraz jej mąż, francuski pisarz Romain Gary.

Lebenstein zmarł w Krakowie w 1999 r. Siedem lat wcześniej, w 1992 r., w warszawskiej Zachęcie miała miejsce wielka monograficzna ekspozycja Lebensteina - przypomniał Kłoczowski.

Wystawa "Jan Lebenstein. Pieczęć Erosa i Thanatosa. Paryż, lata 60." opiera się przede wszystkim na nigdy jeszcze nie prezentowanej spuściźnie artysty - zbiorach prywatnych Bogdana Jakubowskiego, Wojciecha Fibaka, Krzysztofa Musiała i wielu innych prywatnych kolekcjonerów z Polski, Francji, USA i Szwecji. Prezentuje także prace ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Literatury w Warszawie.

Oprócz obrazów, w tym "Figur osiowych", oraz rysunków Lebensteina, w Zachęcie zobaczyć będzie można m.in.: plakaty zapowiadające najważniejsze zagraniczne wystawy artysty, katalogi wystaw, książki Aleksandra Wata i Czesława Miłosza, do których okładki i ilustracje projektował Lebenstein, fotografię Marylin Monroe z pracowni Lebenstaina, stanowiąca inspirację dla jednego z jego rysunków.

Ekspozycja będzie czynna do 22 sierpnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wystawa prac Jana Lebensteina w Zachęcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.