"Wystawy mówione" w Brukseli- 26.08.2011

"Wystawy mówione" w Brukseli- 26.08.2011
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje, widok współczesny (fot. Sebastian Cichocki / culture.pl)
culture.pl / ns

"Wystawy mówione" to seria wykładów-słuchowisk, podczas których krytycy i kuratorzy zaprezentują najciekawsze zjawiska oraz trendy w polskiej sztuce, architekturze, projektowaniu, sztuce dźwięku.

Projekt jest rodzajem kuratorskiego oprowadzania po wirtualnej, lecz możliwej do zrealizowania, ekspozycji, radiowego słuchowiska, instytucjonalnej opery czy efemerycznej rzeźby dźwiękowej.

Od tradycyjnych ekspozycji muzealnych "Wystawa mówiona" różni się tym, że składające się na nią elementy są opowiedziane (wraz z towarzyszącymi im efektami dźwiękowymi), a nie pokazane.

Projekt "Wystaw mówionych" nawiązuje do bardzo dziś żywej i inspirującej młodsze pokolenie artystów i krytyków, tradycji konceptualnej w sztuce lat 60. i 70. XX. wieku. Łączą oni tradycję sztuki konceptualnej z formatem słuchowiska radiowego, sięgając jednocześnie do doświadczeń na polu sound artu.

Narrację wystawy tworzy ścieżka dźwiękowa przeplatana z materiałami archiwalnymi (np. zarejestrowanymi wcześniej fragmentami wypowiedzi artystów, architektów, teoretyków kultury).

Wszystko to składa się na słuchowisko prezentujące szerokie spektrum polskiej kultury najnowszej w najważniejszych jej przejawach. Taka konstrukcja, także poprzez stworzenie "libretta" w postaci książeczki z tekstami słuchowisk, umożliwia mobilność wystawy, która może zostać łatwo zaprezentowana w różnych konfiguracjach i miejscach.

Podczas wieczornych spotkań wybitni krytycy i kuratorzy młodego pokolenia: Sebastian Cichocki, Grzegorz Piątek, Jarosław Trybuś, Michał Libera zaprezentują najbardziej interesujące zjawiska i trendy w najnowszej polskiej sztuce, architekturze, projektowaniu i sztuce dźwięku.

Wystawa oddaje głos mniej znanym poza Polską artystom, architektom, kompozytorom tworzącym w Polsce, których prace nie zachowały się lub pozostały niezrealizowane przez co pozostają trudne do eksponowania za pomocą medium tradycyjnej wystawy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wystawy mówione" w Brukseli- 26.08.2011
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.