Wyszkolono pszczoły, które potrafią wykryć COVID-19

Wyszkolono pszczoły, które potrafią wykryć COVID-19
Fot.: Milous Chab/depositphotos.com
5 miesięcy temu
PAP/tkb

Czy pszczoły są zdolne do wykrywania COVID-19? Według holenderskich badaczy tak, gdyż można je wyszkolić tak samo jak psy - informuje PAP.

Naukowcy z Wageningen University & Research we współpracy ze startupem InsectSense wykorzystali niezwykłe umiejętności owadów, które pozwalają im wykrywać lotne substancje z czułością jednej części na bilion. To tak jakby człowiek mógł wykrywać płatek kwiatu z odległości kilku kilometrów - komentują badacze. Najważniejszy jest tutaj zapach, każda choroba bowiem wywołuje metaboliczne zmiany w organizmie człowieka, które sprawiają, że pszczoły mogą "wyczuć" koronawirusa tak samo jak psy narkotyki.

„Za każdym razem, gdy pszczoły były wystawione na zapach zakażonej próbki, otrzymywały nagrodę w postaci wody z cukrem” - czytamy w komunikacie. Pszczoły wyciągają języki, aby zebrać wodę z cukrem. Po powtórzeniu tej czynności kilka razy pszczoły skojarzyły nagrodę z zapachem i zaczęły wystawiać języki dla samego zapachu, bez nagrody. To dało dowód na efektywność szkolenia i możliwość wykrycia choroby w kilka seksund.

„Tworzy się «odciski palców» substancji lotnych. Ta technologia umożliwia szybkie testowanie, jest nieinwazyjna, opłacalna, bardzo dokładna, a nawet może rozpoznać stopień zaawansowania choroby” – podkreśla prof. Wim van der Poel, jeden z badaczy.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
25,83 zł
36,90 zł

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Wyszkolono pszczoły, które potrafią wykryć COVID-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.