X Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra

X Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra
(źr. www.verbasacra.pl)
PAP / wm

Gale poświęcone psalmom, "Trylogii" Henryka Sienkiewicza i poezji Friedricha Holderlina, złożą się na Jubileuszowy X Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra, który rozpocznie się w sobotę w Poznaniu.

W trakcie festiwalu zaplanowano m.in. konkurs dla aktorów na interpretację tekstu biblijnego i klasycznego oraz Warsztaty Słowa prowadzone przez aktorów.

Jak podkreślił we wtorek dyrektor festiwalu Przemysław Basiński, Verba Sacra to projekt unikatowy, bardzo ceniony nie tylko przez słuchaczy, ale także przez aktorów.

- Ten festiwal nie ma swojego odpowiednika ani w Europie, ani, jak sądzę, na świecie. Festiwalu sztuki słowa, jako tej najważniejszej umiejętności aktora, nie ma. Być może wywodziło się to stąd, że dobre mówienie do tej pory wydawało się normalnym obowiązkiem każdego aktora. Dziś tak nie jest, nie wszyscy aktorzy tę umiejętność pielęgnują - powiedział.

DEON.PL POLECA

Festiwal otworzy "Gala Europejska: Friedrich Holderlin, Poezje" - polsko-niemiecka prezentacja z udziałem tłumacza Antoniego Libery a także Marty Klubowicz i Freda Apke.

W ramach Jubileuszowej Wielkiej Gali Słowa Anna Nehrebecka, Krzysztof Gosztyła, Kazimierz Kaczor i Jan Matyjaszkiewicz przeczytają najpiękniejsze sceny "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.

Do 30 listopada zaplanowano też galę poświęconą "Pieśni o życiu i śmierci Chopina" Romana Brandstaettera z udziałem Katarzyny Chrzanowskiej, Wiesława Komasy i Mariusza Bonaszewskiego, oraz pianisty Jacka Kortusa, prezentację "Opisu Obyczajów" Jędrzeja Kitowicza w interpretacji Wojciecha Malajkata, oraz polsko-hebrajską prezentację Psalmów Nowego Testamentu w wykonaniu Haliny Łabonarskiej i ks. Jacka Stefańskiego.

W trakcie festiwalu w kilkunastu poznańskich szkołach odbędą się Warsztaty Słowa prowadzone przez aktorów Teatru Nowego w Poznaniu, Marię Rybarczyk i Aleksandra Machalicę. Rozstrzygnięty zostanie też konkurs dla aktorów na interpretację tekstu biblijnego i klasycznego. Do konkursu wpłynęło 14 zgłoszeń z całego kraju.

Verba Sacra to interdyscyplinarny projekt artystyczno-naukowo-religijny, poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej narodu polskiego. Realizację rozpoczęto w 2000 roku w formie cyklu dwunastu prezentacji teksów biblijnych. Do tej pory w wydarzeniach zrealizowanych w trakcie projektu wzięło udział ponad 180 tys. osób.

Wśród aktorów, którzy wzięli udział w wydarzeniu znaleźli się m.in. Gustaw Holoubek, Terasa Budzisz Krzyżanowska, Maja Komorowska, Anna Polony, Dorota Segda, Anna Seniuk i Jerzy Trela.

- Dla aktorów to jest rodzaj oddechu - zwłaszcza dla tych, którzy wywodzą się ze starej szkoły wysokiego słowa. Nie trzeba ich namawiać do wzięcia udziału. W teatrze oni nie mają możliwości mówić takich tekstów. Dzisiejszy teatr jest teatrem inscenizacyjnym, klasyka jest na marginesie - powiedział Basiński.

W ramach projektu odbywają się publiczne czytania Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu aktorów w świątyniach całej Polski. Do tej pory zrealizowano ponad 100 premier.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

X Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.