XII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Carpathia Festival

XII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Carpathia Festival
(fot. By Eva Rinaldi from Sydney, Australia (Future Music Festival 2013 Uploaded by tm) [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons)
5 lat temu
PAP / kw

21 wykonawców z 9 krajów weźmie udział w XII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Carpathia Festival, który rozpocznie się we wtorek w Rzeszowie. Gwiazdą imprezy będzie zespół Universe, który świętuje 35-lecie działalności artystycznej.

Uczestnicy festiwalu Carpathia prezentują wyłącznie kompozycje autorskie, skomponowane przez siebie lub tylko dla nich, a nie np. covery do podkładów nagranych na płytach. "M.in. właśnie to odróżnia nasz festiwal od innych" - mówiła PAP pomysłodawczyni i dyrektorka festiwalu Anna Czenczek.

Jak dodała, wiele utworów, które pojawią się na tegorocznej edycji, powstało specjalnie z myślą o tym festiwalu, "co jest bardzo budujące". "Te kompozycje są naprawdę bardzo dobre" - zapewniła.

Celem festiwalu jest przede wszystkim promowanie osobowości wokalnych, pomoc w podnoszeniu kwalifikacji artystycznych i warsztatowych młodych artystów, a także prezentacja i konfrontowanie różnorodnej kultury muzycznej innych krajów świata.

Młodzi wykonawcy będą walczyć o Grand Prix oraz o trzy pierwsze miejsca. Laureaci otrzymają nagrody finansowe. Pula nagród w tym roku wynosi 40 tys. zł, z czego 15 tys. zł to nagroda główna. W ocenie Czenczek nagroda ta może pomóc zdobywcy np. w nagraniu albumu czy płyty promocyjnej.

Do udziału w tegorocznym Carpathia Festival zaproszono 21 wykonawców, których wybrano spośród prawie 230 chętnych z 16 krajów. Czenczek podkreśliła, że wybrano najlepszych wokalistów, których poziom wokalny, ale i twórczy jest bardzo wysoki. 10 wykonawców wystąpi z własnymi zespołami, 11 - z Orkiestrą Festiwalową.

Ich zmagania oceniać będzie festiwalowe jury w składzie: Dorota Szpetkowska (przewodnicząca), Marek Kościkiewicz, Roman Owsiak, Onute Żukiene, Barbara Tritt, Lech Nowicki, Zbigniew Jakubek.

Jurorzy oceniać będą przede wszystkim kompozycję, osobowość, "pomysł na siebie", aranżację oraz zdolności wokalne, choć - jak zaznaczyła Czenczek - wszyscy zakwalifikowani do udziału śpiewają bardzo dobrze.

Ponadto artyści zostaną także nagrodzeni w kategoriach: najciekawsza osobowość sceniczna, najlepsza kompozycja i najlepszy instrumentalista.

Wśród tegorocznych uczestników festiwalu najwięcej jest reprezentantów Polski, bo aż 10. Pozostali wykonawcy przyjadą z Kanady, Słowacji, Białorusi, Norwegii, Włochy, Ukrainy, Litwy, Czech. Wśród zakwalifikowanych wokalistów znalazła się np. Aga Dyk, która jest solistką zespołu Brathanki; Mariusz Wawrzyńczyk, który w ubiegłym roku wygrał opolskie debiuty czy Olga Gornichar, nagrodzona przez prezydenta Białorusi. Impreza rozpocznie się we wtorek programem "Przedszkolaki Miastu", w którym wystąpi około tysiąca maluchów z 36 rzeszowskich przedszkoli. Tematem przewodnim ich występów będzie dziecko i mama w związku ze zbliżającymi się dniami matki i dziecka.

W kolejnych dwóch dniach odbywać się będą próby festiwalowe. Dopiero w piątek odbędą się przesłuchania uczestników na rzeszowskim Rynku.

Po ich występach odbędzie się koncert laureata ubiegłorocznego Grand Prix Carpathia Festival - Jakuba Prachowskiego. W programie znajdzie się też spektakl wokalno-taneczny "Dancing Queen" w wykonaniu solistów, absolwentów i Grupy Artystycznej z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie w reżyserii Anny Czenczek. W tym roku motywem przewodnim spektaklu będzie muzyka disco z lat 70., 80. i 90, przeboje m.in. ABBY, Boney M.

Po tych wydarzeniach nastąpi wspólne odśpiewanie Hymnu Festiwalowego w wykonaniu wszystkich uczestników oraz grup artystycznych Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie i oficjalne otwarcie Carpathia Festival 2016. Impreza potrwa do soboty.

 

W programie ostatniego festiwalowego dnia znajdzie się koncert Dziecięcej Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie z autorskim programem pt. "Hity z Satelity", a także występy: laureatki pierwszego miejsca na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki - Ani Dąbrowskiej oraz zwyciężczyni jednego z telewizyjnych show muzycznych - Alicji Regi.

Tego wieczoru odbędzie się także koncert gwiazdy festiwalu - zespołu Universe z okazji 35-lecia działalności artystycznej. Imprezę zakończy finałowy koncert laureatów.

Carpathia Festival odbywa się od 2005 r. W tym roku odbędzie się jego 12. edycja. Laureaci imprezy odnoszą duże sukcesy na rynku muzycznym. Wśród laureatów poprzednich edycji znalazł się m.in. zespół Pectus, Marek Ztraceny - laureat nagrody "Czeski Słowik" w 2008 roku, zespół 3nity Brothers z Francji - mający status gwiazdy w swoim kraju, a także Sara Chmiel -wokalistka zespołu "Łzy", Edyta Kuczyńska - wokalistka zespołu Varius Manx, Kasia Popowska, Sarsa, Kasia Moś.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

XII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Carpathia Festival
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.