Zaatakowali polskich żołnierzy po zobaczeniu zdjęcia. Okazało się, że to fake news

Zaatakowali polskich żołnierzy po zobaczeniu zdjęcia. Okazało się, że to fake news
Fot. deposirphotos.com
konkret24.tvn24.pl / Twitter / tk

W serwisie Twitter pojawiło się zdjęcie żołnierzy klęczących podczas mszy bądź nabożeństwa odprawianego przez kapłana. Podpis fotografii krążącej w sieci sugerował, że modlący się mężczyźni to żołnierze Wojska Polskiego. Okazało się to jednak, że to fake news - pisze serwis konkret24.tvn24.pl.

Zdjęcie ukazuje grupę żołnierzy klęczących przed pick-upem, przy którym ksiądz odprawia nabożeństwo lub mszę. Na bagażniku samochodu został rozłożony ołtarz polowy. Zdjęcie z tego wydarzenia szybko obiegło sieć, a internauci sugerowali, że scenę uwieczniono na wschodniej granicy Polski, gdzie obecnie trwa konflikt z Białorusią.

Jeden z popularniejszych postów z fotografią został podpisany jako „spokojna niedziela na granicy”. Mimo że nie została podana lokalizacja tego wydarzenia, kolejni twitterowcze wzięli żołnierzy za Wojsko Polskie i zaczęli udostępniać wpis.

Jak podaje konkret24.tvn24.pl, tak o polskich żołnierzach wypowiadali się internauci (pisownia wszystkich wpisów oryginalna): "Wyznaniowe wojsko polskie"; "Jeżeli żołnierz polskiego wojska klęka przed przedstawicielem obcego państwa, to czy to nie jest przypadkiem shańbieniem munduru, o którym ostatnio było tyle gadania?"; "Chłopcy Macierewicza modlą się aby ktoś podał szklankę ciepłej herbaty zmarzniętym uchodźcom!!!".

Żołnierze należą do US Army

Szybko okazało się jednak, że widoczni na zdjęciu żołnierze nie należą do Wojska Polskiego lecz do US Army. Na Jednej z kopii fotografii krążącej po sieci zamazana była tablica rejestracyjna pojazdu, przez co utrudnione było ustalenie, że zdjęcie przedstawia żołnierze armii amerykańskiej.

Redakcja konkret24.tvn24.pl ustaliła, że oryginalne zdjęcie udostępnił w lipcu tego roku katolicki dziennikarz w USA. Nie mogą być to polscy żołnierze, gdyż w lipcu br. nie było jeszcze konfliktu na granicy polsko-białoruskiej. Dziennikarz podpisał fotografię cytatem z listu amerykańskiego arcybiskupa i był to komentarz, który dotyczy mszy trydenckiej odprawianej przez kapłana widocznego na zdjęciu. W polskim Twitterze zdjęcie zatoczyło koło i dla niektórych stało się powodem do kpin z naszych żołnierzy.

Źródło: konkret24.tvn24.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Światowa polityka. Wielkie skandale. Potężni influencerzy.

Impulsywnie, bez doradców, nie zawsze na trzeźwo. Tak za pomocą twittera komunikują się dziś ze światem władcy atomowych imperiów, politycy i dziennikarze. Do poważnego międzynarodowego kryzysu może doprowadzić jeden...

Skomentuj artykuł

Zaatakowali polskich żołnierzy po zobaczeniu zdjęcia. Okazało się, że to fake news
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.