Zagubiona wioska wyłoniła się z włoskiego jeziora

(Fot. Youtube/La Repubblica)
bbc.com/news/world-europe/dm

Prace naprawcze zbiornika we włoskiej wiosce Curon nad jeziorem Resia, odsłoniły jej pozostałości. Przez dziesięciolecia była ona zalana wodą.

Jezioro Resia - lub Reschensee - znane w języku niemieckim - leży w Południowym Tyrolu, regionie alpejskim, który graniczy z Austrią i Szwajcarią. Przez wiele lat było znane z wieży kościelnej, wynurzającej się z wody.

Jezioro zostało tymczasowo osuszone, miejscowi mogli zobaczyć pozostałości wioski Curon, która przed pięćdziesięciu laty była domem dla setek osób.

DEON.PL POLECA

Wieś Curon została zalana wodą w 1950 roku, kiedy władze - pomimo sprzeciwu mieszkańców - postanowiły wybudować tamę i połączyć dwa pobliskie jeziora. Budowa tamy okazała się katastrofą w wyniku, której zatopiono 160 domów, a ludność wsi została przesiedlona. Niektórzy mieszkańcy zdecydowali się pozostać w nowej wiosce utworzonej w pobliżu.

Na udostępnionych w mediach społecznościowych zdjęciach widać schody, piwnicę i ściany jednego z budynków. Wcześniej jedynie znad tafli wody wyłaniała się wieża XIV-wiecznego kościoła.

Jedna z mieszkanek miasteczka, Luisa Azzolini, napisała na Twitterze, że to „dziwne uczucie” chodzić wśród gruzów dawnej wioski.

Obecnie jezioro jest popularne latem wśród turystów, a zimą odwiedzający mogą chodzić po jego zamarzniętej powierzchni.

bbc.com/news/world-europe/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zagubiona wioska wyłoniła się z włoskiego jeziora
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.