W Meksyku spod wody wyłonił się kościół

W Meksyku spod wody wyłonił się kościół
Fot. On Demand News / Youtube
6 miesięcy temu
onet.pl / kb

W Meksyku doszło do intrygującego zjawiska. W mieście Guanajuato z wody wyłoniły się pozostałości XIX-wiecznego kościoła.

Turystów, świadków niezwykłego wydarzenia, zachwycił ten widok. Świątynia znalazła się pod wodą 42 lata temu.

"Mexico News Daily" podał, że kościół Matki Boskiej Bolejącej znajdował się pod wodą od 1979 r., gdy w pobliżu miasta Guanajuato wybudowano tamę, w wyniku, której zalanych zostało 200 hektarów doliny.

Obecnie, ze względu na panującą w Meksyku suszę, woda opadła, odsłaniając kościół.

Guanajuato to niejedyne miejsce w Meksyku, gdzie wydarzyło się coś takiego. Podobnie stało się z m.in. świątynią Santiago, znajdującą się w miejscowości Quechula (stan Chipas w południowym Meksyku).

Ten obiekt wybudowali dominikanie w XVI w. Założyciele owego miasta mieli nadzieję na dynamiczny rozwój miejscowości. Jednak plany te zastopowała zaraza, która wybuchła w XVII w. W jej wyniku okolica się wyludniła, a miasto nigdy nie została odbudowane.

Dlatego w 1966 r. władze stanowe podjęły decyzję o budowie w tym miejscu tamy i sztucznego zbiornika wodnego Nezahualcóyotl, który zalał całą okolicę, pozostawiając pod wodą wszystkie zabudowania. Sytuacja nie zmieniała się aż do 2002 r., gdy w efekcie suszy poziom wody obniżył się o 25 m, odsłaniając pozostałości kościoła.

Źródło: onet.pl / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz
27,93 zł
39,90 zł

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

W Meksyku spod wody wyłonił się kościół
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.