Zakaz hodowania rybek w okrągłych akwariach. "Pływanie w kółko sprawia, że są otępiałe i zestresowane"

Zakaz hodowania rybek w okrągłych akwariach. "Pływanie w kółko sprawia, że są otępiałe i zestresowane"
Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Zakaz hodowania rybek w okrągłych akwariach - to jeden z przepisów z rozporządzenia opracowanego przez władze miasta Treviso na północy Włoch. Jak podkreślono w uzasadnieniu, pływanie w kółko sprawia, że rybki są otępiałe i zestresowane.

Zapis dotyczący akwariów w kształcie kuli znalazł się w zbiorze przepisów o ochronie zwierząt. Przygotował go zespół ekspertów i przedstawicieli zarządu miasta - poinformowano w lokalnym wydaniu dziennika "Corriere della Sera". Jak się zaznacza, poprzednie przepisy miały na celu zwalczanie maltretowania zwierząt, te nowe zaś zawierają szereg kroków i wskazówek dotyczących ich odpowiedniego traktowania. I tak na przykład zabroniono nadmiernego obciążania zwierząt roboczych pracą. Jest też mowa o możliwości wejścia psów do budynków użyteczności publicznej, gdzie wcześniej miały zakaz wstępu. Ale po raz pierwszy wspomniano też o rybkach akwariowych zakazując trzymania ich w szklanych kulach.

DEON.PL POLECA
W uzasadnieniu podano kilka powodów; ograniczone rozmiary takich akwariów, co uniemożliwia wystarczające natlenienie wody. Poza tym, wyjaśniono, kształt naczynia zmusza rybki do pływania w kółko; to zaś sprawia, że mają one wypaczoną wizję otoczenia na zewnątrz i wywołuje stres. W świetle nowego rozporządzenie można to uznać za maltretowanie. Nowy regulamin w sprawie ochrony zwierząt musi jeszcze ostatecznie zatwierdzić rada miejska Treviso.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przekład: Leopold Staff

Wybór w przekładzie Leopolda Staffa

Kwiatki świętego Franciszka to anonimowy tekst, opowiadający historię tytułowego świętego. Franciszek wywodził się z bardzo bogatej, kupieckiej rodziny. Po nawróceniu rozdał cały swój majątek ubogim i głosił Ewangelię całemu stworzeniu....

Skomentuj artykuł

Zakaz hodowania rybek w okrągłych akwariach. "Pływanie w kółko sprawia, że są otępiałe i zestresowane"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.